Snak

Mere indhold efter annoncen

Franks tropper er de bedste i PL: En kæmpe kvalitet

man 29. dec 08:42

Tottenhams 1-0-sejr over Crystal Palace søndag bringer dem op på førstepladsen for antal point på udebane i Premier League, og det er en kæmpe kvalitet, mener Thomas Frank.



Læs hele nyheden her
Så er det godt næste kamp også er på udebane. Mod Brentford!
HB Køge. Ikke så meget fikumdik.
Til gengæld er det nedrykningskvalitet at have lavet 8 på hjemmebane.
Så det går da i høj grad lige op.
Træk tiden:

Man ser det man vil se 😉
Drop nu VAR!!! Spursfan siden den første fodboldkamp jeg så i start 80'erne.
Tottenham100 det er da relevant at kigge på den del også, for det er da besynderligt at det er nat og dag, ude og hjemme.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Det er jo ikke nat og dag, når man kigger på spillet. Det er præcis lige jammerligt både ude og hjemme. At man så får en masse point på udebane vil jeg tilskrive tilfældigheder.

Kampen i går var noget af det ringeste og mest usammenhængende, jeg kan huske at have set Spurs spille. Dejligt at de kommer derfra med 3 point, men jøsses hvor må det give panderynker hele vejen rundt, at spillet ikke tager nogen form overhovedet. En sejr over Brentford, så er der noget arbejdsro til TF igen, for pt skal der skules mod nedrykningsstregen og ikke mod CL pladserne. Håber det hjælper med et par spillere retur fra skader og evt en signing eller to i vinterpausen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Efter 18 runder afviklet har Spurs 7 sejre, 4 uafgjorte og 7 nederlag.
HVIS PL-sæsonen skal ende præcis som sidste sæson under australske Ange, skal Spurs altså tabe 15 kampe ud af de sidste 20. Helt præcist vinde 4, spille 1 uafgjort og tabe 15.
Det sker naturligvis ikke.
At Spurs er PL’s bedste udehold er vildt imponerende. At de er så ringe hjemme, er selvfølgelig det modsatte, men ingen tvivl om, at Frank har fået stabiliseret resultaterne i forhold til sidste sæson. Spillet halter dog i mange kampe.
Kampen mod Palace var spillemæssigt ringe. Boldtab på boldtab, febrilske beslutninger, mange los ud af kommunen, meget få gennemspillede angreb.
Der er nok at se til for Frank, men det går fremad.
Er der ingen statistiker, der er for åndsvage til at lægge på nettet?
@nissemand. Jeg håber, du har ret. Jeg vil dog sige, at hvis ikke spillet bliver bedre, så skal der godt nok bruges meget held, hvis man skal fortsætte med at skrabe så mange point sammen på udebane. Det var jo ikke fordi de lignede et hold, der havde styr på sagerne :)

Der er en del fine talenter på holdet, men der mangler i den grad noget verdensklasse de kan læne sig op ad. Jeg synes faktisk ikke, at deres nærende trup berettiger til mere end ca en 10. plads. Desværre. Men en god lang proces med Frank kan forhåbentligt ændre det billede :)
Tottenham er i hvert fald i top 3, når det kommer til dårligt spil og kedelige kampe, de er helt forfærdelige at se på.
Aston Villa og Arsenal har også 17 point i 9 udekampe, så bedst.....
Annonce