Snak

Mere indhold efter annoncen

Freddy Adu på vej til polsk fodbold

tirs 28. feb 2017
Freddy Adu kan muligvis fortsætte karrieren i Polen, da han er på vej til lægetjek i Sandecja Nowy Sacz fra den næstbedste polske række.

Læs hele nyheden her
Måske han efterhånden bare skulle sige, at det var det...
Lynge Høvdingen
Hvem er der ellers af Youtube-fænomener ud over Adu?

Jeg husker Kerlon, der aldrig blev til noget i Inter.



Han kan stadig nå at blive den nye Pele, han skal bare skynde sig lidt
Jeg ved ikke, om Nicolas Millan fra Chile som sådan var et Youtube-fænomen, men han blev i hvert fald hypet helt voldsomt, da han debuterede for Colo Colo som 14 årig (han er 25 idag, årgang 91).
Det er vel nærmest en opgradering i forhold til at spille for finske KuPS reservehold i den finske 3. division !

Martin Ødegaard er sikkert den næste i rækken.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Alexander Jakobsen
Arsenal Real Madrid FCK
En anden var hurtigere men Alexander Jakobsen (mini Ronaldinho) er vel også et youtube-fænomen. Er desværre også bange for at næste mand bliver Ødegaard, jeg synes godt nok ikke han virker specielt imponerende i hans spil, i fht. til det man så i Strømgodset.
David Beckham & Real Madrid
Martin Ødegaards forgænger.
Jeg hader den klub du holder med. Fck Fan. Årets bold.dk bruger 2011 & 2014.
"If you think I´m good, just wait until you see Fabio Paim"
- Christiano Ronaldo om sin tidligere holdkammerat, efter han selv skiftede til Manchester.

Fabio spiller nu i klubben Sintra Football, efter at have været forbi en lang række klubber, lige fra Chelsea til FK Nevėžis i Litauen og Al Kharaitiyat SC i Qatar.
Følger: Randers FC - siden det hed Randers Freja /// Newcastle - siden 2010
"If you think I´m good, just wait until you see Fabio Paim"
- Christiano Ronaldo om sin tidligere holdkammerat, efter han selv skiftede til Manchester.


Synes det citat fortæller meget godt om at stort talent og store evner i en meget lav alder er ikke lig med succes. Det kræver at man er villig til at bruge hovedet og arbejde hårdt for det.

Ronaldo var jo også et stort talent dengang, men det er jo pga. hans arbejde på træningsbanen og dedikation der gør at haner blevet så god, for hans talent var jo ikke større end mange andre store talenter, som så ikke er blevet til særlig meget.
Annonce