Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis man kan komme med et andet perspektiv end TT raus, vil jeg sige at Fredericia kommer til at skabe flere overraskelser. De spiller frisk bold og helt fortjent at den ender uafgjort. Er slet ikke sikker på at Fredericia er den stensikre nedrykker mange vil gøre dem til.

Når det er sagt er det simpelthen for svagt af FCM med en 2 måls føring og man ikke er i stand til at holde den.
TT burde være fortid efter denne SL start og det er uacceptabelt at Fredericia får lov til at komme igen after 3-1 føringen. TT mangler taktiske evner og der har ingen udvikling været i hans koncept.

442 passer ikke til de spillere FCM har og selvom han sikkert får lov til at blive og går over i 443 så er det nok for sent. Det er same same som sidste år. Sælger man et par profiler så kan man komme i store problemer hvis nyindkøb ikke slår til.

Man håber næsten det bliver spændende på torsdag og man kun med nød og næppe kommer videre hvis det kan tage det sidste af TT 9 liv.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Ikke flere dårlige undskyldninger Fredericia er bare effektive og gode boldspillere og ikke mindst kynisk så længere er den ikke det gælder om at få nogle mål basta
Hvordan nogen overhovedet kan se FCM. Som en konkurrent til FCK der var vel ikke mange der kan se. De skulle nok have skiftet træner for lang tid siden hvis det skulle ske at de kunne konkurrere med FCK. Umiddelbart være sige at de har bedre spiller end FCK. Men ingen spillestil eller noget på det hold. Kun en har ansvaret for det og de trænere.
Vi har set det før, FCK og FCM kan godt hakke lidt i moteren i starten af sæsonen for så lige pludselig at finde kontinuitet.

AGF har spillet godt, men det holder sjældent ved.

Randers er stabile som næsten altid.
Viborg og Vejler ser også okay ud.

Fredericia spiller på optimisme, men holder det en helt sæson?
OB /Sønderjyske kan også får det svært.

Brøndby skal vel med i toppen, men deres træner og stabilitet er usikker.

FCN og SIF er vel de to hold der har skuffet mest. FCN har dog midlerne til at købe sig ud af problemerne, SIF kan derimod godt komme i fare med Danmark ubestridt mest nærige ledelse. At de så har den bedste træner er deres held.

Tilbage til TT, jeg tror det ville være en dum beslutning at fyrre ham, han står for alt det FC Herning er, hvem skulle i så fald tage over?

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er du rask Zola?
Synes egentlig generelt det er lidt underligt hvorfor der skal være så mange nedladende kommentarer, konspirations teorier omkring dommeren osv.


Synes det er påfaldende at FCK får så mange flere straffespark end alle mulige andre.
Mistralen

Jeg er uenig. Han står ikke for noget af det man er kendt for i FCM!
Selvom det er power fodbold, så er den defensive struktur faktisk en del af kernen og man skal kunne dominere på bolden.

I min optik er man gået tilbage til en fuser og den eneste grund til FCM klarer sig godt til trods for TT er jo fordi der er så meget kvalitet og individualister med klasse.

TT er fortid inden næste pause ellers vil jeg være overrasket.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Det kan godt være du har ret, kender ikke så meget til FCM, det er mest TY udtryk som minder mig om klubben.

Men hvem skulle tager? Jeg synes godt nok de har haft mange på posten.
Hov.....jeg troede Fredericia blev slagtekvæg i år iflg. eksperter herinde.
Måske holdene fra 1 div. alligevel er gode nok til en udvidelse af ligaen?


Ja, niveauet i ligaen vilde falde markant, hvis f.eks. Esbjerg, Lyngby, Aab og Horsens også fik lov til at deltage i en 16-holds liga.... eller?

Nej, JEG KØBER IKKE DET ARGUMENT!
Se hvordan Fredericia og OB klarer det. Og lige nu spiller Vejle stort set lige op med BIF på Brøndby Stadion. Hvor ofte ser man egentlig en så lille niveauforskel mellem top og bund i de Europæiske ligaer? Det er yderst sjældent vi ser de små hold blive kørt over med 4-5 mål i Superligaen. Uden at have statistik på det, så synes jeg oftere at se disse storsejre i udlandet......
Mistralen

Det er noget vrøvl. Det er jo ikke fordi man skifter hver halve år.
TT har haft chancen i 2 år. FCM har haft 13 trænere i alt og her tæller Andersen og Jensen med

Der er vel både realistiske og urealistiske bud, men der er et par dygtige norske og svenske trænere. Jeg er sikker på man har data på diverse kandidater. Alt i alt tror jeg alle kunne gøre det bedre lige nu.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Annonce