Snak

Mere indhold efter annoncen

Fredericia fyrer Thomasberg

man 8. apr 2013
Fredericia har fyret cheftræner Thomas Thomasberg med øjeblikkelig virkning efter en periode med utilfredsstillende resultater.

Læs hele nyheden her
Bestemt ikke nogen overraskelse... Fredericia har over en længere periode været Danmarks ringeste fuldtidsprofessionelle fodboldklub.

Men de har en god trup, så jeg tror det vil begynde at gå dem bedre, dog må de gerne lige vente med at sprudle til efter på søndag når vi har været dernede og hente 3 point ;)
[b]Stolt Scouser Skibonit[/b] Sympatiserer med Hibernian FC, UD Las Palmas, BVB Dortmund SIK 3-2 VFF: https://youtu.be/Gv2PsXr2j2A
Jeg kan huske at den daværende FCM-direktør Ørgaard for et par år siden kaldte Thomasberg for "det største trænertalent i Danmark". Man må sige at den spådom ikke just holdt stik.
Stort set alle trænere bliver fyret på et eller andet tidspunkt - talent eller ej
Lyngby - Tottenham - St.Pauli ...................... Romerlys = livsvarig karantæne.
Stort set alle trænere bliver fyret på et eller andet tidspunkt - talent eller ej


Men det er kun gået én vej for Thomasberg siden dengang, nemlig nedad. Og han ligner pt. ikke en mand som kommer i betragtning til et job i Superligaen lige foreløbig.

Så er der nyt job til Nicolai Wael?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stort set alle trænere bliver fyret på et eller andet tidspunkt - talent eller ej


Men det er kun gået én vej for Thomasberg siden dengang, nemlig nedad. Og han ligner pt. ikke en mand som kommer i betragtning til et job i Superligaen lige foreløbig.

rigtigt - men det er faktisk også kun gået en vej for f.eks. Michael Laudrup - ihvertfald indtil Swansea, så der er vel håb for Thomasberg - tror også han ville passe bedre til et mere boldspillende hold , for Fredericia er om nogen prototypen på et tonserhold.

Lyngby - Tottenham - St.Pauli ...................... Romerlys = livsvarig karantæne.
Har nu heller aldrig haft den store fidus til Thomasberg. Synes lidt han er en del af den der tendens med at hype unge trænere uden de har vist noget som chef på eliteniveau. I FCM hypede de Thomasberg og medierne åd den rådt og han blev udråbt til det nye store danske trænertalent indtil FCM fyrede ham efter et års tid. Lidt samme historie har vi set med Keld Bordinggaard, som fordi han blev Morten Olsens assistent automatisk blev hypet og sat i forbindelse med hvert eneste ledige trænersæde i Superligaen og da han så endelig fik ansvar for egne hold failede han big-time både med U/21 landsholdet og Silkeborg. Kan forstå, at sådanne trænere og deres projekter ser spændende ud, men at udråbe dem til Messiaser før de har vist noget holder ikke.
Der findes ikke billige mesterskaber. Derimod findes der ufatteligt dyre andenpladser.
Men det er kun gået én vej for Thomasberg siden dengang, nemlig nedad. Og han ligner pt. ikke en mand som kommer i betragtning til et job i Superligaen lige foreløbig.



Nu er en fyring osse mange gange en erkendelse fra ledelsen om en forfejlet indkøbs politik.. Når man lige kigger ned over Fredericias fuldtidsprofessionelle trup, så springer der altså stort set ikke et eneste "kendt" navn i øjnene.. Altså ikke en eneste der har vist klasse, eller præsteret på højt plan.. Eneste er måske lige Pierre Kanstrup der røg i Brøndbys A-trup, men hurtigt blev udlejet til Lyngby i 1 division, uden synderlig succes, for så, at komme til Brønshøj.. Og så kan Jacob Thychosen vel osse springe lidt i øjnene.. Men vel egentlig mere pga efternavnet..

Ellers er der spillere der ikke kunne spille sig på hold i Vejle... Derud over består holdet af lutter ukendte spillere som man har gjort til fuldtidsprofessionelle spillere i Fredericia, og det regner man så med, at man kan score en topplacering på.. Det er sq godt nok mere naivitet, end godt købmandsskab.. Og med sådan en uprøvet trup, er der ingen der kan skabe ret meget større resultater end det placeringen til nu vidner om.. Men alt andet lige er det i selverkendelsens navn lettere for ledelsen, at fyre træneren, end hele spillertruppen, som ganske enkelt bare ikke er god nok..

Lidt samme historie har vi set med Keld Bordinggaard, som fordi han blev Morten Olsens assistent automatisk blev hypet og sat i forbindelse med hvert eneste ledige trænersæde i Superligaen og da han så endelig fik ansvar for egne hold failede han big-time både med U/21 landsholdet og Silkeborg.


Igen ser man et eks på, at en skribent ikke gør sig selv den tjeneste, at kigge på matrialet den/de enkelte trænere har til rådighed.. Men det mest simple er ganske enkelt bare, at spørge, om du syntes det går bedre for Silkeborg nu...?? Se nu på den trup der er til rådighed.. I den anden ende af tabellen, så vil jeg æde min gamle hat på, at Bordinggaard ligesom alle andre trænere osse havde gjort FCK til Danske mestre, hvis det var der han var blevet ansat.. Og i FCK roser man altid træneren til skyerne... Men de har edermame osse i særklasse DK´s dyreste og bedste trup.. Se bla hvordan det gik Ståle da han fik et ganske ordinært matriale i Køln, og Wolves.. Og hvordan blev han ikke lige hypet her i DK, og tror du måske han havde gjort Silkeborg til Danske mestre..??
Med de udmeldinger fra FC Fredericia forleden dag, så er det nok ikke så overraskende (og så har jeg ingen holdning til Thomasberg - udover at jeg stadig kan fnise som en teenagepige over det fjollede navn).
LYNGBY BK - Altid blå og hvid! Jeg holder med to hold: Lyngby og dem der slår Farum i denne uge.
@JLS
Nu gjorde Troels Bech det jo rent faktisk ganske udemærket i sidste sæson med det samme Silkeborghold. Som jeg ser det er Silkeborg bedre under Viggo end under Bordinggaard, men holdet er stadig ramt af af alle de komplekser et bundhold nu en gang kæmper med. Når det er sagt synes jeg dog godt, at man efterhånden kan stille spm. ved Bordinggaard når han smatidig har failet med et ret godt U/21 materiale. Medierne byggede ham klart op til noget han ikke var.
Der findes ikke billige mesterskaber. Derimod findes der ufatteligt dyre andenpladser.
Annonce