Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Jeg udfordrede en påstand og uddybede efterfølgende. Og anerkendte i øvrigt frustrationerne.

Men ok, jeg tænker så det knager resten af aftenen.
https://kortlink.dk/sudv
@ Geddar

Jeg skriver intet om, at Fredericia ikke har chancer. Men intet hold har været spillet mere ned under græsset på Vejle Stadion i denne sæson end Fredericia. Selv OB så mere solide ud og skabte flere chancer, da de tabte 4-0. Derfor synes jeg ikke, at xG fortæller andet relevant om den kamp, end at nederlaget var totalt selvforskyldt.

Men målet til 2-0 var som sagt flot.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
@Geddar

Nu er jeg tilfældigvis også Vejle-sympatisør. Tror du skal holde dig fra at kommentere så sort/hvidt på en kamp, du øjensynligt ikke har set. Man bør jo ikke blande sig, bare for at blande sig. Heller ikke pga. et moderator-skilt.
"Is Yours Gold?" • N5 • Set piece FC • Verdens smukkeste lyd: "After review, West Ham number 19 commits a foul on the goalkeeper. Final decision is direct free kick." :)
moderator
Helt enig PST, og det var heller ikke dit indlæg jeg udfordrede.

Over tid er der god sammenhæng mellem xG og resultater, så det er vel ikke urealistisk pointhøsten bliver bedre, hvis ikke aftener som i aften koster for meget på selvtilliden.
https://kortlink.dk/sudv
Tror ikke helt jeg forstår diskussionen her. Virker lidt børnehaveagtig… kampen: Var Fredericia det bedste hold? Absolut nej, det kunne en blind se. Vandt de fortjent? Ja. Man skal kende sin besøgelsestid i den slags kampe. VB rykker ned, det er jeg efterhånden ikke i tvivl om, kan slet ikke se hvor en hail Mary som i de to foregående sæsoner skulle komme fra. Tillykke til Frede med de 3 points
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er egentlig ikke blevet mindre optimistisk efter denne kamp, men tillykke til Fredericia der havde både skarpheden og heldet.
Synes egentlig vi spillede ret godt også i 1. halvleg, men giver Fredericia muligheden på kontra og forsvaret virkede ret shaky, selvfølgelig måske påvirket af Vekic drop. At vi kan være altdominerende i 2. halvleg, skabe så mange muligheder, Faghir fik scoret og spillede en hel kamp.
Jeg tror stadig vi redder os og at Fredericia og Silkeborg rykker ned, men vi gør det ikke lettere for os selv:-)
Selvforskyldt nederlag...
Ét kæmpedrop af Vekic og tredje scoring bør han også holde ude af målet. Vi har de chancer, der skal til for at vinde kampen, selv om vi var nede med 0 - 3, men godt målmandsspil og utur i afslutninger gør, at vi står med nul og niks. Waghir overraskede positivt, forhåbentlig kan han holde kadencen. Fredericia keeper trak tiden fra det 30. minut, utroligt det ikke udløser gult kort fra dommeren i stedet for løftede pegefingre flere gange. 5 minutter lagt til i anden halvleg. Slutfløjt efter 95.04 til trods for både tidsudtræk og skadesbehandlinger af Fredericia spillere i tillægstiden
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Vejles 1. Halvleg var ikke værdig til superligaen og Fredericias 2. Halvleg var endnu værre. En Vejle sejr havde været fortjent ud fra spil og chancer.
Det var vist bare en kamp der viser hvorfor begge hold ligger hvor de ligger.

At der kommer en masse vrøvl fra Bold180981 overrasker vist ingen - alt er som det plejer. ;)
Og så kom endnu en Horsens troll. Intet nyt under solen der.
Annonce