Snak

Mere indhold efter annoncen

Frem ærgrer sig: Hvorfor holder ingen øje?

fre 4. jul 12:01

Frem ærgrer sig over, at klubben ikke vidste, at Ishøj benyttede en ulovlig spiller i kampene mod dem, for en protest kunne have reddet Valby-klubben. Nu efterlyser sportschefen bedre overvågning af reglerne. 



Læs hele nyheden her
Det virker lidt mærkeligt at man kan tilføje en spiller man ikke må benytte.
Kan godt følge Frem her.
Bøde til divisionsforeningen på 1 million
Bøde til foreningen ja
Super ærgerligt set i bakspejlet, men generelt bør man ikke kunne vinde på skrivebordet, sejre og point er noget man spiller sig til gennem 90 minutter + det løse, så imo bør kun det være muligt at blive taberdømt samt evt. yderligere økonomiske sanktioner på skrivebordet.

Så kan man altid diskutere om der ikke er kommet en række for meget med divisionsstatus når klubberne enten laver fejl på serieniveau eller har en organisation der hører hjemme samme sted.
Diskuterer også BK Frem på Frit Frem Forum på FB.
Plejer sådan noget ikke at betyde at det pågældende hold taber dømmes i den kamp hvor spilleren bruges ulovligt?

Jeg synes det er virkelig ærgeligt for BK Frem - men omvendt må de kigge indad, man må sku da gå ud fra at de forbereder sig til kampene imod deres modstandere, ergo ved de godt hvem der er i truppen, dermed ved de også at pågældende spiller ikke er spilleberettiget hvis han skulle dukke op på holdkortet. Det er verdens nemmeste ting at finde ud af - så nem at en bold journalist fandt frem til det.

BK Frem må have ligeså lidt styr på reglerne som Ishøj har...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det vil sige at hvis man snyder så kan det godt betale sig …….. det er satme sygt. Der burde Ishøj blive taber dømt og Frem få 6 point + en målscore på 6-0
Hold nu op. Seriøst. Alle kan lave en fejl og kigger man på betydningen af den enkelte spiller, så er den minimal. Hvorfor tager man ikke 3-0 nederlaget med i spil. Der var han ikke med for Ishøj og der var der aldrig tvivl om udfaldet af den kamp
Der er vel nogle DBU håndlangere der får andel af de der sorte kørselspenge Ishøj er så glade for at tilbyde
@Wallentino

Ja men hvor går grænsen så?
Næstved skulle spille hele kampen om mod Viborg, fordi dommeren gav en Næstved spiller sit 2. Gule kort i det 88´ minut uden at give ham det røde kort.

I den situation er det eneste passende jo at spille kampen om med en mand i undertal, fra det minut han skulle have været udvist i.

Omvendt skal man bare finde sig i at en dommer overser et straffespark, et rødt kort eller lign kamp afgørende situationer. Det er jo en kæmpe gråzone at nogle dommerfejl er noget man skal finde sig i, og i andre situationer bliver man straffet for dommerens inkompetence. Hvordan er det sportmanship eller fairplay?

DBU og Divisionsforeningen er en skandale.
Så kan man altid diskutere om der ikke er kommet en række for meget med divisionsstatus når klubberne enten laver fejl på serieniveau eller har en organisation der hører hjemme samme sted.

Nu skete denne fejl jo altså i 2. division, så der må jo være to rækker for meget med divisionsstatus..
Annonce