Snak

Mere indhold efter annoncen

Frem afviser Riel-historie: Syg - ikke bytur

tirs 18. maj 2021

2. divisionsklubben Frem dementerer en historie i Århus Stiftstidende om, at Andre Riel ikke var med i truppen senest grundet en bytur. Det skyldes sygdom, lyder det.



Læs hele nyheden her
Jeg gad godt min arbejdsgiver godtog tømmermænd som "sygdom".
Cokevrag...
Man kan mene hvad man vil om manden, men det er fanme ikke i orden at Århus Stiftstidende skriver den slags baseret på rygter. Det er godt nok en ommer.
cabbagefever:
Man kan mene hvad man vil om manden, men det er fanme ikke i orden at Århus Stiftstidende skriver den slags baseret på rygter. Det er godt nok en ommer.


Er du så sikker på det er baseret på rygte og ikke troværdige kilder? Jeg ved det ikke, men klubben har jo alle interesser i, at der ikke kommer flere dårlige historier om Riel.
Sygdom er sygdom. Hvis man er syg, skal arbejdsgiveren ikke blande sig mere i det.
Persondataloven gør i øvrigt, at klubben ikke bare må udtale sig om spillernes sundhedstilstand; det skal de selv gøre.
Boldklubben FREM - Ægte København! 138 års arbejderkamp.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Farlig69

Nu har du i en anden tråd også kaldt Riel for et "cokevrag". Hvad skyldes det?
FCN
Kompis: Ja, det er i hvert fald det jeg hører. At det er baseret på rygter, og virkeligheden er, at han rent faktisk har været syg. Desværre kan klubben ikke udtale sig mere præcist på grund af GDPR-lovgivningen.
Ufatteligt hvordan denne primadonna stadig gør sig bemærket. Er røget ned i rækkerne men det har ikke hjulpet. Mon vi stadig hører ham når han ender i Serie 6. Usympatisk fodboldspiller.
@blueface så kan du jo gøre som Hr. Riel selv, og blive selvstændig (murer) - når man er sin egen arbejdsgiver kan man godt vælge at lægge sig syg med f.eks tømmermænd - til gengæld er der kun én selv til at arbejde det mistede ind, der bliver ikke bare hevet en afløser eller vikar ind...

On topic: Usædvanlig sløj journalistisk standard, det må godt nok være ringe tider for provinsmediet hvis sensationspressen også skal til at handle om spillere fra 3.-4. bedste lag
Diskuterer også BK Frem på Frit Frem Forum på FB.
Damn, læste overskriften som Frem afviser Real historie.
Annonce