Snak

Mere indhold efter annoncen

Fremad Amager stemte ja til nyt selskab

tors 24. okt 2013
Det nye selskab Fremad Amager Elite ApS er torsdag blevet godkendt på en ekstraordinær generalforsamling. Ole Bjur bliver sportsdirektør fra 1. januar.

Læs hele nyheden her
Det bliver spændende,glæder mig vildt meget;o)
Forca FREMAD AMAGER.
Spændende projekt :)

Men så spørgsmålet om Fremad A´s fans har "tålmodighed" til "vente" på talenterne for klubben kommer op på senior holdet - for pt er der jo ikke meget ungdoms arbejde/hold i klubben. Ikke ondt ment - tværtimod - jeg har jo italiensk kort lunte og ville nok blive lidt utålmodig.

Samt hele det projekt skulle være sket for længst! Men sku på tide!

Men lad os nu se :)
Ser en masse divisions kampe! Er 2. divisions nørd!
Helt i orden at Fremad tør udfordre fodbolden igen efter alle de tidligere gange. Det skubber altid til andre også. Fremad fans kommer ikke til at vente på talenterne, for det arbejde skal skabes helt forfra og derfor vil man naturligvis hente de spillere som skal til, alt andet er naivt at tro, selv om det lyder meget bedre..:-)
Man skal jo starte på et tidspunkt og starten er så 1.januar 2014, så tager det vel omkring 4-5 år inden de første talenter måske kan bane sig vej til 1.holdets trup for de skal vel ned i U12 for at starte projektet ordentligt op, så U12 bliver 0 punktstruppen og så må man tage den derfra. Selvfølgelig vil man tiltrække spillere fra øen der måske havde valgt 08erne eller Tårnby i de ældre årgange, for ligepludselig er det spænende at spille i FA. Men det kræver at man er i stand til at rykke op i divisioner med U17 og 19, samt at U15 kvalificere sig til 1.div. (tidligere Elite Øst). Så FA har et kæmpe arbejde med at ungdommen på plads, så det må man bare håbe de ikke undervurdere, for det kommer ikke af sig selv som det gør i Brøndby (underforstået spillerne søger selv til BIF)
Nulpunktet er nok lidt yngre end U12 i den givne situation. Det kan godt være man kan trække spillere til fra andre klubber, men da man ikke har divisionspladser i Ungdom (og det får man ikke på klub ambitioner og senior alene, det er langsigtet arbejde på en række efterfølende årgange), så vil de bedste ikke komme til. Fremad er i bedste fald 5. bedst på ungdomssiden på Amager og der er meget lang vej til divisionsfodbolden. U15 i FA kvalificerer sig ikke, det løb er endegyldigt kørt), årgangene efter er ikke eksisterende og for U17 og U19 er løbet kørt det er rene breddespillere.

Et andet problem er, at skal tankerne lykkedes, så skal man skifte mindst 90 % af B og U trænerstaben.

Så de første år kommer uanset hvad man siget til at handle om 1. senior.

Men mon ikke godt de nye folk i spidsen ved det.
Annonce