Snak

Mere indhold efter annoncen

Fremad Amager-talenter nægter at træne: Carit Falch ydmyger os

fre 19. jan 2024

Fremad Amagers U19-spillere nægter ifølge bold.dk’s oplysninger at træne med førsteholdet under cheftræner Carit Falch som følge af grænseoverskridende adfærd, der tæller ydmygelser og personlige udskamninger. Carit Falch afviser selv alle beskyldninger. 



Læs hele nyheden her
Manden er jo en nab
Var der ikke også en lignende sag i Lyngby? Kan huske forkert - Med Carit Falch i centrum
Ærgerligt.. føler at Falch har potentiale - og nu skal jeg være ærlig og sige at jeg kun har set et par kampe live i de seneste 18 mdr. - men det ser ud til at hans personalepleje er mangelfuld.

Jeg husker at jeg også selv var ude for lidt ekstra hårdhed, da jeg for mange år siden også var med i en førsteholdstrup første gang. Men det var på en anden måde og helt sikkert med til at give mig lidt mere kant og forståelse for det givne niveau.
Sport og politik ER forbundet
Tak fordi du fravalgte Sønderjyske for “drømmeskiftet” til Fremad Amager, Falch. Klovn.
I’ll Never Walk Alone
Har Falch stået i lære hos Hyballa?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Manden er kendt for det, det er velkendt i de klubber han har været i. Forfærdelig type
Husker sgu 80’erne hvor en hjemvendt proff smed os 2 unge , som var til prøvetræning med 1 holdet i en Jysk klub i bedste række, ned bag målet og så skød de 30 bolde med bevidst ned i en skov og krat så kunne vi lære vores plads i hierakiet og til træning næste dag blev vi konstant og vedvarende sparket ned! Træneren stod og grinede og og slog ud med armene og råbte pis af hvis i ikke kan tåle mosten - tåbelig måde at motivere mennesker på også dengang!
Et liv uden fodbold er ikke et liv! YNWA
Det ham i den bååååd der!
IDKFA
Der er helt sikkert nogle mennesker der ikke kender forskel på “tydelig kommunikation” og på hård ledelse. Det lærer de helt sikkert senere i livet. Klem nu balderne sammen og træn.
Det er lige præcis intet med hård ledelse at gøre. Som i nul. Det hedder dårlig ledelse. Der er sjælden røg uden ild og nu har der været røg i mange af de klubber han har været i. Der skal MEGET til at en u19 trup fælles siger stop - de lukker døren for alt det de træner for og drømmer om på kort sigt. Så nej, de skal ikke klemme ballerne sammen.
Annonce