Snak

Mere indhold efter annoncen

Friis hylder Knudsen: Kiggede på den mand i seks år

man 9. sep 2024

Jacob Friis er begejstret for Lars Knudsens succes som fungerende landstræner og ser ham have et stort potentiale som træner.



Læs hele nyheden her
Han skal bare lukkes hurtigst muligt. Wieghorst er jo ikke løsningen sygdom eller ej. Og alternativerne er ringere.
Helt enig, giv ham en kort kontrakt frem til og med VM2026.
Friis er sgu også en dygtig træner med en vindende personlighed. Han, Thorup og Knudsen kunne sgu sammen flytte noget. Ordentlighed og indsigt rykker.
Det afhænger af mange ting. Bl.a. skal han jo følge DBUs fodboldfilosofi, som er boldbesiddelse, offensivt og teknisk fodbold. Som Den røde tråd. Hvis han har hjertet dette sted, så er han en mulighed.
Er det ikke lidt forhastet at ansætte en mand efter 2 kampe? Lad Lars være vikar indtil nytår og så ansæt Willy Sagnol.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er jo i realiteten ikke sket noget vi ikke kunne have set under Hjulmand.
Den store forskel er at de unge spillere har grebet chancen.
Men det kan skyldes mange ting der intet har med Knudsen at gøre.

Kampen mod Schweiz viste i anden halvleg noget af det spil vi har savnet, men mod Serbien var vi jo ikke bedre end da vi mødte dem til EM.
Stort set samme Xg.
Hvis de også vinder de to næste kampe, så kan det da godt være at man skal afsøge den mulighed, men man skal selvfølgelig ikke ansætte ham baseret på to kampe.


Hjulmand var for analytisk og ville meget sjældent ændre noget før hans fik set om hans udregninger og data var rigtige. Det blev for låst og ideforladt.

Vi har fået en ny god start, og en del unge spillere er kommet ind.

Giv gerne Lars frem til VM 2026.

Nok var det ikke VM-kval kampe, men landene tager turneringen alvorligt. Seedning til VM- kval er på spil.

Grumblesnake, hvad forventer du Lars skal gøre på 2 kampe? Som landstræner præger man hold over tid. De her samlinger er enormt korte, så meget kan ikke nåes at bygges på.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Tænk hvis vi havde ansat Friis i stedet for Friis dengang...
Altså det er generelt interessant tanke, hvorvidt Lars Knudsen skal være permanent landstræner eller ej. Det stiller også rigtig mange spørgsmål. Der er én herinde, der f.eks. skriver, at de her to kampe kunne være sket under Kasper Hjulmand (det er jeg ikke enig i). Men det her viser jo med tydelighed, at fodbold kan være for analytisk og "skabelon"-baseret. Men det der virkelig driver noget i landsholdsregi (når man ikke lige er Spanien), er vildskab, gejst, sammenhold, og frihed. Vi så f.eks. hvor langt et hold som Marokko kunne komme til VM i 2022. Vi så det også med Danmark til EM i 2020. Sæt holdet fri! Og så lad være med nødvendigvis at have trænere, der skal være der i en lang årerække, hvis ikke de kan forny sig.

Så jeg siger; Fortsætter det her danske spil med en solid defensiv (som altid) og et frisk offensivt udtryk (noget nyt), så selvfølgelig ansæt Lars Knudsen frem til VM 2026 - men ikke længere. Og så revurder situationen.
Annonce