Snak

Mere indhold efter annoncen
@AllanKasketten

Nu er det jo ikke første gang at Ali spiller "smart i en fart" i nattelivet.

Havde det været første gang, så ville en påtale fra chefen selvfølgelig være nok "straf".

Problemet er at Ali har fået mere end 1 påtale fra chefen, og det store problem er, at Ali åbenbart ikke fatter alvoren af påtalerne, enten på grund af ubegribelig dumhed eller på grund af et ønske om at virke sådan lidt Zlatansk eller hvad ved jeg.

Jeg mener at Ali har fået påtaler nok, og derfor i min optik, bare kan pisse langt væk fra AaB. I øvrigt tror jeg ikke at tabet ville være ret stort !
Et godt nordjysk ordsprog : Tille op ....tille fuld !!! Udnævnt af keiser1 til at være en jysk tranlampe :-) Møghunden kalder Real Madridfans for arrogante ..... jeg er dermed superarrogant !
3kroner ok, det ved jeg ikke så meget om, synes ikke jeg har set andet i medierne på ham end den her sag.
jeg satte den i parentes, da det altid kan diskuteres hvem der er talenter om hvem der ikke er. så jeg prøvede faktisk bare at være PC.. men det går ikke når PC Præsidenten Allan Kasketten er ude med riven, så er det bare om at opføre sig Svensk, eller vanker der med antifa-handsken. og nu fik jeg gjort det jeg sagde jeg ikke ville - forklare mig selv.. så din mission lykkedes.. eller hvad? er der mere?
MUFC
vær du bare efter mig jjbcn.. realiteten er bare at ALLE herinde, opfattede det som en racistisk kommentar, ikke kun mig.

Så måske bør du bare lære at udtrykke dig ordentligt fremfor at pege fingre ad alle andre for at misforstå dig?

Hvis ikke du gider forklare dig selv, eller mener du gør noget forkert når alle andre.. læser en racistisk kommentar, så må du jo så forvente at få noget negativt feedback.
Jamen, altså hvad har du kog i makker...

Det er sku da dig der peger fingre af mig, fordi DU har misforstået noget.
MUFC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det jeg forsøger at forklare dig er nede på et meget lavt plan, så jeg har lidt svært ved at forstår du ikke fanger det.


Hvis jeg siger: "ham Ali er da vist en sjov ´dansker´"
og alle. ALLE i et rum, tager det som en racistisk kommentar, så selvom min intention har været anerledes, så er det nok MIG der har udtrykt mig forkert, og ikke alle andre der er fatsvage.

Så i stedet for at skrive ´i fatter ikke noget, jeg behøver ikke forklare mig´

Så siger man.. ´hov den kommentar jeg har lavet må være dårlig formuleret fordi alle har fået et andet indtryk, så tillad mig at rette og forklare´
Fordi eftersom alle læser noget andet end jeg har ment, er det nok kommentaren den er gal med og ikke jeres opfattelsesevne.

Er det meget ubegribeligt?
nej, du har helt ret. bravo allan
MUFC
Altid sjovt at se hvilken type "danske talenter" det er der skaber problemer :)


Lidt lige som at sige. Jeg er ikke racist, meen.
Jijbcn. Dine forældre må være meget stolte af dig!

Hvorfor kan du I det mindste ikke debattere i en ordentlig tone. Ingen grund til at bruge skældsord.

For mig lyder mest som om du prøver at trække kommentaren tilbage, fordi du lige opdager det måske var for racistisk. For hvis det ikke var racistisk og man ikke vil kaldes racist, så forsvarer man sig ved at fortælle hvad man egentlig mente, men ikke på den barnlige måde som du kører på.
@jijbcn hvis du ikke mente dit oprindelige udsagn racistisk bør du overveje retorikken i dit sprogbrug. Og det ville nu klæde dig at tage det som en mand når nu der er overvejende enighed omkring fortolkningen af dit udsagn. For ærlig talt kan jeg ikke se hvordan man kan opfatte ´danske talenter´ som værende en kritik af dansk talentudvikling eller mediernes branding af hvem der er talenter; så havde man blot skrevet danske ´talenter´. Hvis du smider danske med ind i samme pulje stiller du spørgsmålstegn ved hans nationalitet og tilhørsforhold - noget som hører nationen til..
Annonce