Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er som FCK fan ærgerlig over at han ser ud til at skifte. Han er så fed en spiller at se spille og en af de få der altid holder højt niveau.
Men på Froholdts vegne synes jeg det virker som et rigtig fint valg at tage til Porto. Han har jo allerede al den power og dynamik der skal til at klare sig i udlandet, men som andre også skriver, så kan han sagtens lægge noget på teknisk.
Så et par år i det Portugisiske miljø, der om nogen er kendt for at udvikle gode teknikere, virker som en spændende løsning. Han kommer nok ikke til at gå ind på holdet med dete samme, da Porto i Varela og Eustaquio - og en Gruijic bagved dem - har to rigtig dygtige spillere på hans plads.
A-landsholdsspiller, nøglespiller, lang kontrakt og stadig teenager... Forstår ikke, at de ikke holder ham et år mere, vil øge chancer for CL kval og han ville være minimum det samme værd næste år.
AC Horsens
Nandeyanen

Mener du virkelig, at det er en foræring til FCM og BIF, fordi FCK sælger en enkelt spiller?

Det bør aldrig stå og falde med en enkelt spiller, om ligaen bliver tæt eller ej.
Alle hold, kan så rigeligt dumme sig, det kan jeg ikke se hvordan en enkelt spiller, kan gøre en afgørende forskel på.

Men en fed klub og en fed by han kommer til, hvis det holder stik.
Nuameh til 225 mio kr - hvor læser du det? Jeg kan finde 187 mio kr og med de klausuler som der er med froholdt kommer han da over det

Et er hvad fck gerne vil men noget andet er hvis Froholdt gerne vil afsted - så skylder man sgu en af sine egne at komme afsted - især hvis prisen ligger på 165 mio + klausuler
Så SKAL spendér bukserne på og købe et meget stort navn ind til den midtbane, en der kan være dominerende og afgørende fra starten.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og det er så mesterskabet man sælger. rigtig skidt start på sæsonen.
´Fed klub FC Porto. Dem har jeg sgu altid godt kunne lide.
Vejle Boldklub
Nuameh til 225 mio kr - hvor læser du det? Jeg kan finde 187 mio kr og med de klausuler som der er med froholdt kommer han da over det


det er sjovt at du ikke har klausulerne med når det gælder Nuamah men du har det med Froholdt

men ok det tog kun 5 sek at søge på nettet så her er det

Ja, Ernest Nuamah er blevet solgt. FC Nordsjælland har solgt ham til Molenbeek i Belgien, som så udlejer ham til Lyon i Frankrig. Salget er en rekordhandel for FC Nordsjælland. Ifølge B.T. drejer det sig om et beløb på omkring 187 millioner kroner plus op til 38 millioner i bonus.

og det kan blive endnu mere i fremtiden

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/hemmeligt-dokument-slaar-fck-og-fcms-gigantsalg

så hvis i får 80mil i klausuler for froholdt så kan han nok komme over Nuamah.
Jeg tænker du skal se hans kampe, hvor særligt de store kampe i Champions League, viser hvor dygtig han er og hvis du bare lidt fodbold klog, vil du æde de ord igen. Jeg er endda ingen gang FCK tilhænger, men har aldrig set så komplet en midtbanespiller som Froholdt, han virker rigtig erfaren i sit spil, der gør man helt glemmer hans alder.

Han er decideret fremragende. Han er rigtig dygtig på bolden, løber solen sort, ikke bange for slå sig i duellerne, kan spille samtlige positioner på midtbanen og hans blik for spillet er ligeledes godt.

Tror du helt ærligt selv, en kæmpe klub som Porto ville have ham, hvis han havde mangler på bolden? Det er 100% et must for spille i en klub som Porto.

Jeg havde dog håbet på en Premier League klub. Brentford ville have været klasse :D

Jeg fatter nada af folk der mener han bør blive i FCK. Hvad skulle han mangle og lære der? Han er jeres absolut vigtigste spiller ifølge mig, som selvfølgelig skal spille med de bedste, for han kan tage næste skridt i hans udvikling.
Randers FC
Annonce