Snak

Mere indhold efter annoncen
Kontakt? Er det virkelig nok?

Jeg tænker ikke kun i denne situation, men generelt.

Tror de fleste af os der forelskede os i engelsk bold 80’erne, har meget ved sådanne kendelser ( med mindre det går ens vej fornemmer jeg ) og ønsker VAR langt væk. Det har, for mig, fuldstændig taget glæden fra fodbold.
Kontakt er ikke altid nok. Men kontakt i det her omfang, hvor det tydeligt vælter manden inde i feltet skal jo give straffe. Det er lidt ligesom når spillere sparker op i en modstander, når de forsøger at cleare bolden, men modspilleren i stedet når at sparke til den først.

Der er jo hverken tale om film eller at han overspiller den.

Jeg er ikke Liverpoolfan, så som neutral, er det klart et straffe.
Hvor meget jeg end ville ønske at de ikke havde fået det straffe og den sejr. Så var det straffespark jo klokkeklart og tilmed elendigt forsvarsspil af Fulham spilleren.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Jeg er enig med Tintin. Der skal mere til at få straffe. Men igen. Men er man helt gået bort fra det med at han gav dommeren chancen for at fløjte det?
Før i tiden blev den brugt hver gang Lovren lavede den mindste berøring af modstanderen i eget straffesparksfelt :)
Elendigt forsvarsspil ja, men helt ærlig der er jo minimal kontakt hvis nogen overhovedet, det er tydeligt at Livetpool spilleren nærmest smider sig ind foran modspilleren for at få det straffe, i mine øjne er der alt for meget film til at der kan dømmes straffe
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Elendigt forsvarsspil ja, men helt ærlig der er jo minimal kontakt hvis nogen overhovedet, det er tydeligt at Livetpool spilleren nærmest smider sig ind foran modspilleren for at få det straffe, i mine øjne er der alt for meget film til at der kan dømmes straffe

Fra den ene vinkel er det ret klart at der er kontakt.
Så har du 100% ret i, at Nunez ikke kæmper for at blive stående på benene, men hvad skulle han få ud af det, udover at risikere at forseelsen ikke bliver straffet.
Torskedumt forsvarsspil, og det er spilleren der skal bebrejdes og ikke dommeren.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Altså billederne (se linket fra tidligere) viser jo at der er kontakt, og dermed frispark.

Det er utroligt kluntet forsvarsarbejde, og en forseelse der er set fløjtet for flere gange før. Nunez prikker til bolden og bliver yderst kluntet nedlagt.
Y. N. W. A. - #JFT97
Kontakt? Er det virkelig nok?

Jeg tænker ikke kun i denne situation, men generelt.

Men det er jo sådan linien er i situationer som denne.
Det skal vel ikke ændres midt i en sæson fordi det kommer Liverpool til gavn 🙂
Og ja, spillet har ´udviklet´ sig siden 80´erne. Ligesom os, så er det ikke nødvendigvis til det bedre 😆
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
@YNWA tak for link. Det er ret tydeligt at venstre ben på Darwin bliver bragt ud af balance af forsvarsspilleren.
Det er straffe i moderne fodbold.

Forstår fuldt ud Tintin og “gamle” dage, hvor der skulle mere til. Synes dog den her er i lige op i luften, og det er forsvarsspilleren man bør ryste på hovedet af og ikke Darwin.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Badazz

Jeg skriver jo også generelt.

Vi kan jo se i trådene efter hver kamp - og i denne - “der er jo kontakt”.
Og det er jo langt hen ad vejen VAR og Clear & Obvious der er skyld i det. Selv det latterligste straffe bliver ikke omstødt, for der var jo kontakt. Og det kan sgu ikke være meningen.
Annonce