Snak

Mere indhold efter annoncen
Nøgler

Korrekt, det var nu bare for at understrege det komiske i at du skrev om dig selv, at du holdte et højt niveau. Det gav mig et godt grin, tak for det.

Emnet her er vist diskuteret til hudløshed efterhånden. De fleste er enige om at FCK ikke just var uheldige med dommerne i går.

Ift. det bold der blev spillet, så viste FCK heldigvis lidt svaghed - det er jo meget rart når de nu har hentet så mange point på det seneste. Sønderjyske gjorde det godt og det var derfor særlig interessant at se hvordan FCK reagerede når de mødte et hold med kvalitet.

Det var en fed kamp - den udviklede sig bare til et freak show. Havde været yderst interessant at se kampen spillet færdig 11 mod 11, men det fik Putros fucked up.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
smartin23:

Og en af de fejl var straffesparket til Fischer. Han bliver ikke ramt, og han søger ikke bolden men kontakten - som ikke engang kommer.
Men det er jo ikke korrekt at påstå, at Fischer tager sig til hovedet for at signalere, at han bliver ramt der. Det gør han ikke - han tager sig ikke mere til hovedet end Mpindi.


1) Fischer bliver ramt i ribbensområdet, det viser kameravinklen fra siden...
2) han bliver ikke ramt i hovedet og skal stoppe med at "falde teatralsk" til jorden, som Glenn ganske korrekt har kritiseret
3) Straffesparket er korrekt dømt, det samme er det gule kort ret beset... men der måtte også gerne have været en eller anden form for følgestraf til Fischer for at overspille.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Selvfølgelig er dommerne neutrale, og selvfølgelig gør de deres bedste, og selvfølgelig begår de fejl.

Var der ikke en tidligere FCK-træner, der udtalte at han da godt var opmærksom på at FCK fik dommerhjælp i Parken? Ikke fordi dommerne var korrupte, men fordi de, groft sagt, "ikke kunne stå for presset"?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
1) Fischer bliver ramt i ribbensområdet, det viser kameravinklen fra siden...


1) Det er godt nok svært at se - ramt af hvad? - og hvem søger i så fald den kontakt? Det er jo ikke fordi Fischer har retning mod bolden.

moderator
Martinovic - tjooh men Glen er måske heller ikke den mest objektive lige efter en kamp, så at tage hans udsagn for gode varer, er måske ikke altid vejen at gå.

Selvfølgelig får dommeren en uheldig hovedrolle med 3 straffespark der ser lidt tynde ud, og en generel dårlig optræden, med forkerte kendelser begge veje. Men jeg bliver i tvivl om hvorvidt du mener at dette den værste og mest uretfærdige kamp du har oplevet? Du har pt skrevet 95 indlæg (ja jeg har ferie og har talt dem) om kampen, hvor de praktisk talt alle handler om dommernes utilstrækkeligheder. Jeg er som sagt enig i at dommeren har en skidt dag, men synes egentlig ikke at en et-måls sejr til FCK er et gigantisk tyveri. X havde måske heller ikke været vildt uretfærdigt, men det er jo ikke sådan at SE blev frarøvet 3 point, så det er alligevel en vild indsats du lægger for dagen, rent debatmæssigt. Eller hvad? Var det tyveri?
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Var der ikke en tidligere FCK-træner, der udtalte at han da godt var opmærksom på at FCK fik dommerhjælp i Parken? Ikke fordi dommerne var korrupte, men fordi de, groft sagt, "ikke kunne stå for presset"?


Det ved jeg ikke, men det ændrer sådan set heller ikke ved at dommerne gør deres bedste. At påstå andet er simpelthen urimeligt overfor både FCK og dommerne.
Og nu var presset jo til at overse i går.
Det er to forskellige ting, Sir.

FCK var bedst og fortjente sejren.

Dommeren dømte tre straffespark, som ikke skulle være dømt. Det er desværre ikke første gang, at SE bliver snydt af kampens dommer i Parken. Det skete så sent som i sidste sæson, hvor Peter Kjærsgaard-Andersen havde travlt med at dele gaver ud til hjemmeholdet.

Det er trist at være det mindre hold, som i forvejen skal kæmpe ekstra hårdt for pointene, at dommeren så samtidig skal give Parken-holdet en hjælpende hånd. De burde kunne klare sig uden.

Sir
Ved ikke om det kun var det sidste straffe der blev set af VAR. Men jeg vil godt give Martinovic ret. Kommentatorerne sagde at det var det eneste der blev set igennem. Om det så er korrekt, ved jeg ikke
moderator
prm - det tror jeg ikke det er. Det var det eneste der kom op på skærmen, men vi sad da også og ventede ved de andre straffespark. Jeg antager det er fordi dommer er i kontakt med vognen.
Dette er en signatur.
Jeg tror på ingen måde at dommeren bevidst forfordelte Sønderjyske, men det var godt nok en helt ekstremt dårlig dommerpræstation, måske den mest kamp-indlydende (i know, det er ikke et ord) præstation jeg nogensinde har set fra en dommer. At VAR ikke er i stand til at redde hans elendige domme, er noget man SKAL se på, for hvad skal vi bruge lortet til, hvis det ikke kan ændre så tydelige fejl?

Derudover synes jeg der er alt for lidt fokus på skuespillet fra FCK spillerne. Når man i disse tider, hvor alt i fodbold skal kunne sættes sammen med ordene "korrekt" og "retfærdigt", har så meget fokus på at give dommerne hjælp, er det fuldstændig håbløst at man ikke giver dommerne hjælp til at straffe alt det usportslige skuespil - som i øvrigt modsat hvad jeg troede, nærmest er blevet værre efter VAR er kommet til, fordi chancen for gevinst er stor, og risikoen for nogen betydelig straf er lille. Derudover er tendensen også at spillerne overspiller mere end nogensinde, for at få dommeren til at se med andre øjne på en situation, da det med VAR jo rent faktisk er muligt at påvirke dommeren i retning af at ændre en kendelse.

Kan vi ikke snart komme i gang med at give karantæner på efterbevilging for skuespil der har kampafgørende karakter? Jeg forstår simpelthen ikke at der end ikke er et forsøg på at sætte en stopper for det. Tværtimod tager det bare til år for år.


Det er jeg helt enig i, jeg forstår ikke at man ikke forlængst har indført et sådant system. Særligt nu hvor man rent faktisk ER i gang med at dømme udfra tv billeder. Lad VAR rummet notere situationer hvor der kan være tale om skuespil i løbet af kampen, og få dommer og VAR dommer til at bruge de få minutter det ville tage at gennemgå situationerne efter kampen. Eller endnu bedre - flyt karantæneudmålinger helt væk fra dommerne og brug disciplinærudvalget til at bedømme hver kamp og uddele karantænepoint for alle situationer.
.
Annonce