Snak

Mere indhold efter annoncen
Desuden udover Gala er der sgu ikke nogle af de tyrkiske hold der kan kaldes specielt skræmmende og møde. Så er de heller ikke bedre :)


Ikke for FCK i hvert fald, men det ser ud til at gutten der gør alt for at tale Galatasaray eller tyrkisk fodbold op til en helt masse.

2022: FCK eliminerer de tyrkiske mestre Trabzonspor i Champions League

2021: FCK eliminerer Tyrkiet´s nr. 5, Sivasspor i Conference League

2020: FCK eliminerer de tyrkiske mestre, Basaksehir i ottendedelsfinalen i Europa League

2013: FCK taber til Galatasaray i CL i Istanbul, men slår dem i København.

https://facebook.com/enchancetillasse/
“Spillet 30 serie A kampe”

Hmm ja men samlet under 800 minutter, så kan i selv regne ud hvor mange kampe det reelt kommer frem til. Han er færdig og det bliver ikke bedre i Tyrkiet for ham hvor de har et vidunderligt køkken 😉
Okay lad os glemme Market Values. Jeg gentager at Tyrkiet ligger nummer 8 på koefficientlisten og Danmark ligger nummer 16. Det er en fin faktor at måle det på. Hvad skal man ellers måle på?

Du har jo ikke mødt dem? Kun de ligegyldige. Der er Fenerbahce, Besiktas og Galatasaray. De 3 store. Alle andre er ligegyldige. Fenerbahce og Besiktas har da også nogle gode trupper og de vinder hele tiden i Europa. Nu har Fenerbahce kun mødt Randers og slog dem 6-1 samlet, men igen det skal de jo også. Hvad skal vi så måle det på?

Paul Allen.
FCK har en god statistik i mod tyrkiske hold i Parken, men de taber jo så også i Tyrkiet.

Gala slår FCK ud af CL (2013)
Fenerbahce slår Randers ud.
Gala slår Randers ud.
Osmanlispor slår FCM ud 2015 tror jeg. (FCM´s storhedstid)

Danske hold har i det hele taget flere nederlag mod tyrkiske end sejre 11-8 i Tyrkiets favør.
Nej den tyrkiske liga er betydeligt mere værd end Man Utd, det er ikke Superligaen det her haha - Der er sindssyg mange spillere i den tyrkiske liga med store market values.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Paul Allen

Nu hvor du går så langt tilbage, så kan vi da begynde at nævne alle de tyrkiske sejre over danske hold?

Ja FCK slog Gala i Parken 1-0 sidst og tabte så 3-1 på udebane men Gala gik videre fra puljen i CHL

Midtjylland røg ud i EL til osmanlispor, som samme år rykkede ud af den tyrkiske liga samme år. Galatasaray, har slået flere danske hold ud, Fenerbahce det samme, hvad vil du bruge det til?

De hold du nævner FCK har slået b.la. Trabzonspor, de blev mestre i tyrkisk fodbold efter 50 år, basaksehir, har været mestre i Tyrkiet en enkelt gang?

Trabzonspor og Basakshir er klubber som svinger meget i placeringer, der er dog kun 3 “store” i Tyrkiet og det er Gala, Besiktas og Fenerbahce

Tyrkisk hold generelt klarer sig godt i Europa, de sidste 10 år bare alene i champions League er de gået videre fra CHL gruppespillet 4 gange, haft 2 kvartfinaler i CHL, Europa League semifinaler. osv. Ja og vi skal ikke ikke mere end 5-6 år tilbage, da et tyrkisk hold gik ubesejret igennem et champions League gruppespil, det kommer aldrig til at ske for et dansk hold.

Tyrkiske klubber bruger mange penge, vanvittig lønninger men generelt er problemet for de tyrkiske klubber at de ikke er et “rigtig hold” men lever meget på individualister.



Kan ikke tro på, at der nogle kloge hoveder herinde, der mener at fck har en chance imod gala.. De bliver bliver savet over mildest talt.. 2 - 3 af deres spillere er mere værd end hele fck´s trup, Come on! Spørgsmålet bør i stedet lyde, kan Galatasaray udfordre United om andenpladsen?
Det muligt profilerne i den tyrkiske liga har en høj markeds værdi, men det ændre ikke på, at det en elefantkirkegård for aldrende fodboldspillere, hvor de fleste har overstået deres bedste år i karrieren.

Som Allen er inde på har FCK haft the upper hand det seneste årti. Selvom Gala har hentet en stærk trup, så bolden rund - selv i Istanbul.
En elefantkirkegård kan ikke være 1.09 BN Euro værd og verdens 7. Mest værdifulde liga. Altså det kan det virkelig ikke.

Jo ældre spillerne bliver jo mere falder deres værdi så det du siger holder ikke stik. Kæft hvor diskuterer jeg med en flok uvidende mennesker herinde. Er det virkelig seriøst?

Der spiller 3-4 spillere + 35 på topholdene.

Dzeko, Mertens, Muslera ikke flere? Det var altså i gamle dage det du sagde. De sidste 10 år har tyrkiske klubber haft mange unge spillere i startelleveren.
Elefantkirkegård for aldrende fodboldspillere?

Det tror jeg Icardi ville grine af, hvis han læste dette indlæg, eller torreira og Mertens for den sags skyld, glem den tyrkiske liga (hvor de har smadret alle og alt) men se kun tilbage til CHL kvalifikationen for nyligt..
Disse spillere ser i hvert fald ikke ud til at være på en elefantkirkegård, de sikrede CHL gruppespillet, på trods af at holdet spillede på 10% af deres potentiale (så dem spille hele sidste sæson).

Forresten, så er det rigtigt at bolden er rund, men der er en god grund til at man anser Bayern som værende favoritter til at vinde gruppe A og ikke mindst Gala som værende favoritter til at ende højere end fck i den selvsamme gruppe..
Annonce