Snak

Mere indhold efter annoncen

Gary Lineker afviste FIFA: Ville ikke møde Putin

I dag 13:59

Den engelske legende Gary Lineker fortæller, at FIFA før VM i Rusland ville have ham til at møde Vladimir Putin. Det ville han ikke og har derfor ikke arbejdet for fodboldforbundet siden.



Læs hele nyheden her
Det her kan man have flere holdninger til, men jeg savner flere sportsfolk, der siger nej tak til at lave blåstempling af diktatorer og diktaturstater. På argumentet at man ikke skal blande sport og politik, så er det netop Trump, Pytin m.fl. der gør det. Det er OK, at en statsleder f.eks. åbner en event; men der er bare statsledere, der ønsker at gøre sig selv til hovedperson ved eventen, og det bør der siges fra overfor.

Det virker til, at den gode Gary Lineker har et stærkt og velindstillet moralsk kompas (mosdat typer som Peter Schmeichel fx).

Linkeker arbejder af samme årsag heller ikke længere for BBC (fordi han i et andet etisk og moralsk problemstilling også tog et fast samt klart standpunkt).

Det er ret fedt at se - i disse tider hvor tidligere og nuværende sportsstjerner er til salg for ussel mammon.
Og præcis af samme grund foragter jeg Peter Schmeichel!

Slange!
Fan af de hvide. Altså de dem fra hovedstaden. Nej ikke dén hovedstad. Spaniens derimod!
Normalt ikke fan af Lineker, men det her er stærkt.
Til fløde i bollerne.
Jeg er helt enig. :)
Linkeker arbejder af samme årsag heller ikke længere for BBC (fordi han i et andet etisk og moralsk problemstilling også tog et fast samt klart standpunkt).


Måske du lige skulle læse op på hvorfor han ikke arbejder for BBC længere. Det var vist hans egen moral og etik der var på spil.
NP er Suppens bedste 6'er!
Det fik jeg lige gjort, BoroDane.
https://www.mirror.co.uk/sport/football/news/gary-lineker-israel-palestine-gaza-35219725
But Lineker has been adamant to use his following and platform to show his support for Palestine. "Nothing to see here," read a post by Campaign Against Antisemitism on X.

Just Gary Lineker´s Instagram account sharing an anti-Israel video misrepresenting Zionism, complete with a rat emoji.


Det blev han så åbenbart kaldt antisemist for påtrods af at de selv skriver at videoen handler om Israel, en koloni som begår folkedrab og en ideology (zionisme) som er skyld i det. Kan ikke se at det var noget imod jøder og man skal være meget hjernevasket, hvis ikke man ved at der er forskel på jøder og så zionisme og Israel.

Folk glemmer (med vilje) jo også at Palæstinensere også er semitter men de betyder ikke ligeså meget for nogen, det jo tydeligt.
F.C. København
Peter Schmeichels værste mareridt! Mon ik han var ked af Trump aldrig spurgte om et håndtryk, så bankopladen kunne fyldes ud.
Dame

Men han sagde jo selv op som følge af det og undskyldte, så det har ikke så meget at gøre med at han tog et etisk valg. Det var mere det jeg mente. Med mindre det etiske valg var over for sig selv:)
NP er Suppens bedste 6'er!
Annonce