Snak

Mere indhold efter annoncen
Og nej man er ikke racist hvis man tager afstand til hans skuespil. Men man er lidt med i deres båd, hvis ikke man kan se det foregår og forstår at det er med til at forme Vinicius og hans tilgang.

Gu er man da ej i samme båd som racister, fordi man påpeger at hans personlighed er af broget karakter og han bidrager til den negative opmærksomhed omkring hans person. Kan du ikke lige svare på nedstående spørgsmål, som du valgte at ignorere.



Er det god opførsel at gå ud til modstanderens træner og håne ham? Er det god opførsel at blive væk og tilmed insinuerer at man taber fordi andre er racister? Er det god opførsel at man opsøger konfrontationer, hvor det ikke er nødvendigt?
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
At kalde folk racister er hverken lige så slemt eller slags negativ modsætning til at blive udsat for racisme, som han konstant bliver.

Jeg synes ikke Vini Jr er top 20 over usympatiske real spillere igennem tiden. Han er for det meste en fornøjelse, selv som fan af andre hold.
Lundus85

Alle de eksempler du giver er sportsfolk, som er blevet udsat for racisme og som er rollemodelleder netop fordi de har forholdt og udtalt kritisk sig om den måde de er blevet behandlet racistisk på. Du kan jo google lidt.

Derudover kan man jo argumentere for at fodbold som jo altid har været arbejderklassens foretrukne sport tiltrækker en lidt anden type mennesker som måske ikke tænker så meget over tingene

Nej, det kan man ikke argumentere for. Ufatteligt generaliserende vrøvl.
At kalde folk racister er hverken lige så slemt eller slags negativ modsætning til at blive udsat for racisme, som han konstant bliver.

Det vil jeg faktisk mene at det er, hvis man ikke befinder sig i det felt af den yderste højrefløj. Det er at sætte folk i bås, på samme måde som at se ned på folk, hvis moralske kompas er indstillet forkert. Folk har så svært ved at argumentere omkring racisme uden at komme over i den anden grøft. Man kan ikke bare kalde andre for racister bare fordi man ikke er enig med dem, ligesom man ikke skal kalde folk for aber osv.

Racisme er blevet så politiseret i dag, at man ikke kan kommentere negativt omkring en sort person uden at blive stemplet som racist. Hvilket los lobos også insinuerer i denne tråd.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Annonce