Snak

Mere indhold efter annoncen
@jasperthejasper

Hvis du gerne vil lyde klog og foregive, at du laver en form for argumentationsanalyse af Kvists udtalelse, er du så ikke sød at gøre dig lidt mere umage, før du taler ned til andre brugere?

Et vigtigt retorisk greb - indskudte sætninger? Vigtigt hvordan? Og hvad er det, du mener, der skal perciperes af læseren ved Kvists "forstå mig ret". Hans pointe havde været akkurat ligeså tydelig uden den indskudte sætning.
Skal han stige voldsomt i værdi - som flere håber på og bruger som argument for at FCK skal holde på Rooney, så kræver det vel også at FCK formår at fastholde knægtens udvikling. Kunne han tænkes, at udvikles bedre i Ajax etc. og kunne FCK muligvis lave en kontrakt med en pæn høj videresalgs klausul?!

Som alle andre, så jeg også gerne vi kunne fastholde talenterne suppen og dermed gøre den mere interessant, i stedet for det "beton-fodbold" flere efterhånden praktiserer. Jeg nyder at se når spillere rent faktisk har talent/evner til at spille i høj fart - og ikke, som nu - hvor der spilles hurtigere en talentet evner på de fleste hold... det fremmer dælme ikke kvaliteten og når to fuldtidsproffer ikke kan ramme hinanden over 5 meter, er den jo helt galt... hold op hvor laves der mange fejl på holdene i suppen.
Superligaen ville nok ikke have set et teknisk dribletalent i hans klasse siden Mohamed Zidan..


Er det sammenligningen der ligger for? Jeg har ikke set ham spille men det lyder da yderst lovende! Zidan var fantastisk i Superligaen - og egentlig også efter, selvom hovedet nok ikke helt var til det.

@Jasper, +1
Hollie

Grunden til klubberne er villige til a betale det nu, skyldes os homegrown reglen.
Moral er godt.....
Hans pointe havde været akkurat ligeså tydelig uden den indskudte sætning.


Uden den indskudte sætning var han sikkert blevet angrebet for at FCK har solgt spillere og derfor ER en sælgende klub. Nu fremstår hans pointe, hvis man ellers undlader at læse den som Fanden læser Biblen blot fordi det er Kvist der er afsender, som at man ligesom alle andre er en sælgende klub til en vis grad, men at man ikke nødvendigvis ser sig selv som en klub der lever for at sælge spillere.

Grunden til klubberne er villige til a betale det nu, skyldes os homegrown reglen.


God pointe.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stærk udmelding af Kvist, selvfølgelig skal ham spille på førsteholdet, hans værdi bliver jo kun større med erfaring
Havde han været dansker havde vi haft en vanvittig dansk offensiv om et par år. Roony, Wahid Faghir, Christian Rasmussen, Mikkel Søfeldt, Jeppe Kjær, Mikkel Damsgaard, Jonas Wind osv.
Hvis du gerne vil lyde klog og foregive, at du laver en form for argumentationsanalyse af Kvists udtalelse, er du så ikke sød at gøre dig lidt mere umage, før du taler ned til andre brugere?

Et vigtigt retorisk greb - indskudte sætninger? Vigtigt hvordan? Og hvad er det, du mener, der skal perciperes af læseren ved Kvists "forstå mig ret". Hans pointe havde været akkurat ligeså tydelig uden den indskudte sætning.


Spejl
Når andre går efter manden i stedet for bolden, så ved man at man er bedre Lær nu REGLERNE at kende
Hold på ham! Vi vil sgu allesammen gerne have flere Kamaldeen og Roony typer i ligaen og færre Mikkel Qvist typer.

Får sgu lange løg af at se på Kamaldeen. Han dribler jo bare i ring.
Er langt mere imponeret af de talenter der har slutprodukt og Kvalitet i deres spil. Damsgaard og Mathias Jensen var langt bedre i Fcn.

Tror mere på dem i længden end dem der bare for lov at drible rundt som de har lyst.
Og superligaen har en masse kæmpe talenter der allerede spiller fast og med kvalitet hver uge.

Lindstrøm, Wind, Faghir, Hausner, Frendrup, Klitten osv. Dem er jeg mere imponeret af end Kamaldeen
AGF og kun AGF!! KSDH!!
Det bliver super interessant at se hvad FCK vælger at gøre med Roony - især da det også har en vigtig signalværdi ift. alle de andre talenter der er på vej frem og som man også forsøger at tiltrække fra de andre klubber.

Det er ikke længe siden at Roony er blevet hentet, så man må formode at man allerede dér talte om hvilke planer man som udgangspunkt havde ift. interesserede klubber og mulig debut på førsteholdet. Men man er nok også ret lydhør overfor Roonys repræsentation da det er mange penge og at man ikke ønsker større gnidninger der kan skabe usikkerhed for andre talenter man ønsker at tiltrække.

Jeg tror at man holder fast i ham og allerede her i 2021 begynder at lade ham træne med førsteholdet engang imellem og giver ham enkekte indhop.. så vil præstationerne og buddene i 2022 og frem diktere hvor det går hen derfra.

Derudover er der jo mange store talenter på vej, så selvom Roony synes at være helt i toppen (Orri har lidt samme historie) er der massere lovende potentiale.
Senest er det også lykkedes FCK at tiltrække Mikkel Søfeldt fra OB, endnu en tilføjelse til de udsædvanligt stærke ungdomsgenerationer.

Bliver spændende at se hvilken vej og udvikling der bestemmes for Roony og hvor meget akademiets lovende talenter generelt ender med at bidrage til første holdet.
Annonce