Snak

Mere indhold efter annoncen
Jag har intet problem i at nummer 8 kan komme i spil til en plads i Europa. Silkeborg var et mål fra at ende i mesterskabsspillet i stedet for Brøndby som med en sejr i søndags stadigvæk var i spil til at blive mester. Man behøver ikke at være markant dårligere end nummer 3 eller 4 bare fordi man er i nedrykningsspillet - det viste både Silkeborg og Viborg i de 2 første semifinale kampe.
Jeg ved ikke om det ligefrem er det vildeste. Fordi det vildeste vil da nok være at vi muligvis vil komme til at skulle holde med de gule mod FCM 2 sidste runde. Hvis altså ikke vi vinder søndag og næste weekend i randers
Nu er det så vidt jeg ved UEFA der bestemmer at vores pokalvinder skal have anden bedste Europa plads.
Men enig meget rodet artikel og Danmark får ikke en ekstra Conference plads som bold.dk skriver hvis FCK vinder The Double.

Nu ved jeg godt klubber og fans helst vil i bedst mulige turnering i Europa og ved det ikke kan lade sig gøre længere, men tænker vi udelukkende i ranglistepoint i Europa så lad Brøndby blive mestre, så har de råd til et par smuttere for at komme i ligaspil, lad Silkeborg vinde pokalen og har vist råd til en smutter og med kunstgræs på hjemmebane kan de måske sikre ligaspil og så skal FCK og FCM slå sig videre til ligaspil via anden og tredjepladsen. Det er de to klubber der har størst mulighed for at slå sig videre uden ekstra chance.
Jf. artiklen:
Vinder FC København The Double - både mesterskabet og pokalturneringen – får Danmark nemlig en ekstra plads i Conference League-kvalifikationen.

Det er da faktuelt forkert?!
Danmark har lige nu 4 pladser i den europæiske kvalifikation: 1 i ChL, 1 i EL og 2 i CfL (= 4).
Hvis FCK vinder the Double, så betyder det ikke lige pludselig at vi har 1/1/3 (= 5) i de respektive europæiske kvalifikationsspor.
Det betyder i stedet, at pladsen til en europæisk kvalifikation forskubbes, så det ikke længere er:
* pokalvinderen der skal spille EL-kval, men 2. pladsen fra ligaen
* Bronzevinderen der skal spille playoff om den sidste plads i CfL kval, men derimod 4. pladsen.
Kæft noget journalistisk makværk at skrive vi får en ekstra plads.
I guder...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er altså ikke noget usædvanligt i, at man kan blive nødt til at holde med et hold, som man plejer at være meget imod, pga de europæiske pladser. Hvis FCK eller Brøndby kommer i pokalfinalen, og AGF nupper 4.-pladsen, så kommer "vi" også til at heppe på FCK eller endda Brøndby i pokalfinalen.
Nu er det så vidt jeg ved UEFA der bestemmer at vores pokalvinder skal have anden bedste Europa plads.


Ja Europa League er jo lavet lidt om til den nye Cup Winners Cup. Alle pokalvindere tilføjet topholdene i det store ligaer, som ikke er i Champions League.
Det der gør det særligt mærkeligt i år er det (så vidt jeg husker) meget atypiske, at pokalfinalen ligger efter mesterskabet er afgjort...

Mesterskabet afgøres (senest) søndag d. 25/5, mens pokalfinalen er torsdag d. 29/5.
Dertil kommer at europa-playoff-kampen er søndag d. 1/6. Det er med en pæn sandsynlighed altså først tre dage før playoff-kampen at man overhovedet ved hvem der skal spille denne kamp.

I princippet kan kampen flytte mellem f.eks. Brøndby og Randers (der som mesterskabs-række-deltager spiller hjemme) med 3 dages varsel, ligesom modstanderen kan skifte mellem Viborg og Silkeborg.

Det synes jeg umiddelbart virker som noget virkeligt rod...

Er der noget om den særlige situation jeg ikke ved?
Slåes Brøndby ud af Silkeborg, så Kan vi fans af Brøndby også ende med at heppe på FCK i finalen - det er vel endnu mere grotesk end at FCM kan heppe på FCK?
Jeg tror simpelthen ikke, jeg forstår artiklen. Får Danmark virkelig i en ekstra plads, hvis FCK vinder the double, og hvad er forklaringen (udover at FCK af gode grunde ikke kan spille i to turneringer, hvilket giver sig selv)?
Annonce