Snak

Mere indhold efter annoncen

Guardiola kvaser exit-rygter

lør 20. dec 07:21

Pep Guardiola er glad i Manchester City og har ingen planer om at forlade klubben. 



Læs hele nyheden her
City begynder desværre også at ligne den gamle maskine der kvadre alt modstand på sin vej.
Nu hvor City er begyndt og vinde igen så ser Pep heller ikke så lidende ud.
1887
ikke desværre.
Netop godt, at se balancen og udtrykket er ved, at vende tilbage til normal status. City er bedste hold i pl. Deres værste udfordrer er dem selv ift de ikke må svinge ift bundniveau. Med gode signings næste vindue bla back up til Erling og på kant ser det godt ud. Rodri er klar nu og skulle gerne spille mod Forest.
Jo, "desværre´ er vel meget passende, sådan tror jeg, at de fleste fans af fodbold har det.
Citys popularitet har jo altid været forholdsvis lav, hvilket delvist skyldes økonomisk doping og delvist de mange anklager om snyd. Ingen under dem deres succes.
Men ja, sportsligt er det svært at sætte en finger på deres formåen, de præsterer flot.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Lad os se - det kan jo være, at Pep har en nedrykningsklausul.
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
haha Klopp ... klasse :D
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Lad os se - det kan jo være, at Pep har en nedrykningsklausul.


Ja, lad os håbe at det bliver aktuelt - det gør det dog ´desværre´ nok ikke.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Der sker jo nada med 115. Det stinker.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Corn
City er i top 6 gennemsnitlig antal fans på stadions. Klubber over kan nævnes bla. Liverpool. Etihad har lavere capacity end øvrige top 5 stadions. City ligger iøvrigt i Top 8 over mest fulgte på platforme. Mht case 115 delt op i 3 kategorier bliver evt dom offentligt ultimo igangværende sæson. City har dog internt modtaget evt straf. Bla det for ageret agressive sidste vinduer. Næste 2 vinduer kan City ikke agere som nu. City er en populær klub. Selvfølgelig vil mange se dem vinde igen. City har transformeret og udviklet evolving af spillet. Ren nydelse at se. Såd an er vi forskellige med holdninger og evt syn på ejerskaber mm. Mange fans af contender Chelsea og fans fra de andre klubber Liverpool og utd kan slet ikke klare de ikke er dømt endnu. Følg med i casen og i vil blive klogere på, hvorfor den IKKE er officielt endnu. City 🔵⚪🏆
Corn
City er i top 6 gennemsnitlig antal fans på stadions. Klubber over kan nævnes bla. Liverpool. Etihad har lavere capacity end øvrige top 5 stadions. City ligger iøvrigt i Top 8 over mest fulgte på platforme.


Det er potentielt en meget lang diskussion, som vi kan tage hul på her. Farligt her i juledagene.. :)

Jeg vil dog bare påpege, at hvis du udelukkende benytter antal besøgende på stadion samt følgere på sociale medier til at konkludere Citys popularitet, så bliver det altså noget fattigt. Alle klubber har jo følgere, og alle klubber, særligt i PL, kan fylde stadion kamp efter kamp, så det fortæller os umiddelbart ikke noget særligt om City.

Pointen er, at der findes langt flere fans, som følger andre klubber, end der findes fans af City - sådan er det selvfølgelig med alle klubber, men min påstand er, at blandt disse fans af andre klubber, der vil City helt generelt være utroligt upopulære og decideret hadet til tider - på samme måde som fx PSG og Chelsea er det, da der har fundet samme form for økonomiske doping sted, hvilket har været eneste årsag til deres succes de senere år.

Men lige med City er det så bare endnu værre, fordi de allerede ER blevet dømt for økonomisk snyd i 2020, men aldrig fik deres straf, fordi sagen faldt for forældelsesfristen og i øvrigt blev tabt på gulvet af UEFA. Og nu står de så med endnu en sag, som i øvrigt også viser deres upopularitet hos de andre PL klubber, hvoraf 75% allerede har givet udtryk for, at de mener, at City skulle tvangsnedrykkes og betale kompensation til ligaen, hvis de dømmes skyldige på ny.

. City har transformeret og udviklet evolving af spillet. Ren nydelse at se.


Nope - Pep har transformeret spillet, det har City ikke. Pep transformerede i øvrigt spillet længe før han kom til England.
Pep har været, og er, Citys største profil og velsagtens fodboldens bedste træner. Som jeg også skrev tidligere, så er det ikke svært at have respekt for Citys sportslige formåen og succes, jeg synes, at de gør det fremragende, jeg bryder mig bare overhovedet ikke om, hvordan de er kommet til succesen, og hvordan de til stadighed agerer som klub, og sådan er der umiddelbart rigtig mange, som har det.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Annonce