Snak

Mere indhold efter annoncen
Det viser jo tydeligt at effektiv spilletid er det eneste rigtige frem over. Men så havde kampen måske sluttet kl. 23. Måske er 2x30 min løsningen. Især efter VAR er kommet er det umuligt for en dommer at holde styr på tiden. Effektiv spilletid fungerer perfekt i ishockey og basket. Måske skal man endda ned på 2x25.
Især efter VAR er kommet er det umuligt for en dommer at holde styr på tiden.

Helt enig. Ikke uten grunn Allsvenskan, som er uten VAR, har flest minutter effektiv spilletid.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove

Forslag :

3 x 20 minutter effektiv spilletid
2 x 10 minutters pauser
Gult kort = 5 minutters effektiv udvisning
6 x udskiftninger
Så du kampen? Agf brugte jo sindssyg lang tid på frispark. De lignede på ingen måder nogen, som var interesserede i en sejr.
Det der fortæller ALT. Det er 20(!!!) minutter mindre end 60 minutter som i CHL, der i forvejen er i den lave ende.
- Hvorfor skal det kunne svare sig at trække tiden?
- Hvorfor gør dommerne næsten intet mod det?
- Hvorfor er “topholdet” FCM så ekstremt slemme til det hver evig eneste kamp uden konsekvenser?
- Hvorfor skal et frispark uden for feltet tage 2 minutter at tage, muren stå rigtigt, dommeren have styr på det ene og andet - i stedet for bare at sætte det hurtigt i gang, når frisparksmål alligevel er ekstremt sjældne?
- Hvorfor skal både AGF og FCM bruge 30-60 sekunder på - ikke kun hjørnespark - men sågar også indkast?

Slå nu ned på tidsudtræk, skuespil mv. Det er tydeligt for enhver men dommerne tør / kan / vil ikke gøre noget.

Der bør sættes skarpe loft på antallet af sekunder et målspark, indkast, frispark og hjørnespark må tage. Det var en lille start med målmænd og de 8 sekunder - men selv det bliver ikke rigtig håndhævet og er slet ikke nok.

Vi ender med at under 40 minutter bliver normalen. Det kan fodbolden ikke klare, for fodbold er også underholdning og lever af seere og fans. Uden dem er der meget lidt tilbage.

Action - sæt i gang!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ikke noget at sige til at jeg var ved at falde i søvn under kampen så. Ikke imponerende.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Som neutral seer var det en røvsyg kamp.
Ærgerligt når nu kulissen var en topkamp værdig, når man lige trækker de enkelte idioter fra..

Man er nødt til at finde en løsning på det her hurtigst muligt. Tidsudtræk er enormt ødelæggende for sporten og skal elimineres hurtigst muligt.
Effektiv spilletid, tillagt regler fra futsal ved indkast og hjørnespark.
Ligger du og ømmer dig, så ud i tre
minutter.
Uden anførerbind og du henvender dig til dommeren, gult.
Som i håndbold - rører du ved bolden(går
med den eller sparker den væk) efter fløjt hvor bolden ikke tildeles dit hold -gult.
Det eneste hold der kan vinde superligaen er fck - som dog, taber dét ind imellem til andres momentane glæde. Fan siden 1234, mega fan siden 4321
Der skal aldrig indføres effektiv spilletid i fodbol, så en kamp forbliver et flydende forløb. Dommerne skal i stedet straffe nøleri meget hårdere og enig med alle andre i, at indkast (og dødbolde generelt) skal tages meget hurtigere. I går var der flere tilfælde, hvor flere spillere nåede at have bolden i hænderne inden kastet bliver taget. Det er for meningsløst.
Taco mix
tors 23. apr 21:34
Hvis FCM er nr. 1 efter kampen idag, sætter de rekord for færrest effektive spilleminutter mod AGF og resten af sæsonen


Well well well
IDKFA
Annonce