Snak

Mere indhold efter annoncen

Gyökeres bankede Arsenal til tops

lør 20. dec 23:00

Arsenal hentede lørdag aften en snæver 1-0-sejr over Everton og er efter kort fravær tilbage på førstepladsen i Premier League. 



Læs hele nyheden her
Jeg ved ikke om det er fordi jeg er emotionelt investeret, og ser kampen med andre briller på end den neutrale seer, men synes godt nok vi er et en skændsel af et hold i forhold til spillestil... Selv Mourinho´s storhedstid havde en farlig offensiv, som var parate til at slå til. Vi er så tørre at se, tager så mange berøringer at det gør ondt i øjenene.
Vinder vi ligaen i år, så var det det værd. Gør vi ikke, er det jo bare ekstremt nederen at spilde sin tid på sådan en gang anti fodbold det meste af tiden (pånær 1 måned hvor vi spillede godt i denne sæson)..
Havde ikke lyd på men kan en forklare mig hvorfor Everton ikke fik straffe - var der en god forklaring?

@kevkevkev

Som neutral seere er det ikke vildt spændende at se Arsenal for tiden. Så ikke kun fordi du har følelser med i kampen
Vi spiller alt for kontrolleret og alt for meget med håndbremsen trukket. Der er så meget mere end i holdet end det vi ser. Desværre.

Og virkelig underligt at Everton ikke fik straffe.
Stensikker Arsenal sejr. Kontrol fra næsten første minut. Misvisende at sejren ikke bliver større, men klar forbedring i spillet i forhold til de seneste par kampe. Den var vigtig, og super at forsvaret så sikkert ud i dag. Everton har vel intet der er farligt. 3 point, videre!
Det var bogstaveligt og metaforisk stolpe ud i dag siger mine øjne
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det var ikke noget imponerende taktisk setup af Arteta. Uanset hvor god man måtte mene Zubimendi er, kan han aldrig nogensinde dominere så stort et område. Der var 40 meter og 5 Everton spillere imellem Zubimendi og Rice og så Ødegaard som nærmeste spiller op igennem midten. Lige så snart vi fik spillet forbi Evertons midtbane overtal var vi gode.
Dog efterlader Gyokeres lidt tilbage at ønske i forhold til at agere spilstation. Udover det havde han en god kamp.

Og naturligvis var der ikke skyggen af straffe til Everton. To spillere der begge går efter bolden, hvor den ene er marginalt hurtigere på bolden end den anden. Man må gerne røre hinanden i fodbold. Ligeledes var der heller ikke straffe til Gyokeres tidligere.
Diablolllll. Der er nok ikke noget god forklaring, ligesom der ikke var da gyokeres bliver snydt for straffe og et evt rødt kort.
Arsenal heldige med endnu en dårlig dommer. Nu må man åbenbart godt sparke angribere ned i feltet
Arsenal lidt heldige med de afgørende kendelser
Selvfølgelig skulle der have været straffe til Everton som de fleste Arsenal fans også mener.

Forstår virkelig ikke hvad VAR tænker i sådan en situation.
Annonce