Snak

Mere indhold efter annoncen
At leve sit liv i konstant religiøs illusionståge og dermed ikke være åndeligt til stede er farligt.

Der er vist meget, du ikke forstår om tro og det åndelige.
Min holdning er nok: Fedt for Høgh hvis det hjælper ham, men jeg har personligt intet behov for at høre om religion(er) i forbindelse med det Danske landshold... Hvis Høgh gerne vil udbrede Biblen eller noget andet religiøst må han ud og stemme klokker, istedet for at bruge landsholdet som sæbekasse.

I dag 14:22
Det absolut sidste sted folk bør debattere religion er sgu bold.dk

I guder det her var en langgaber af en tråd at æde sig igennem


Hvordan er du kommet sådan afsted, Givmigfodboldentilbage, at du er tvangsindlagt til at læse alle tråde igennem på bold.dk🤔😅
Ateisme er en religion!

Du har ret! Det er blot en anden form for tro. Siger jeg, som er ateist.
Brøndby, Landsholdet
Jeg er nysgerrig på, hvordan I ser på jordens alder. Tror I, at planeten er mellem 6.000 og 10.000 år gammel? Og hvordan forholder I jer til evolutionsteorien - er det noget, I mener, primært tilhører de ikke-troende?


Jorden er milliarder af år gammel. Videnskaben kan ikke fortælle os hvor gammel den er præcis. De er iøvrigt stadig i tvivl om alderen på universet. I øjeblikket er meget af den komologiske videnskab præget af gætterier. Vi kommer hver dag tættere på sandheden. Se blot hvor meget James Webb teleskopet har opdaget i løbet af blot 2 år.

Evolution er af Gud. Vi er alle skabt til at udvikle os på forskellige måder. Evolution er ikke kun en fysisk forandring.
Hele dit liv er fx en evolution af din sjæl. Har du lært nok til at "stige op" til næste niveau? Eller skal du reinkarneres på Jorden i endnu et liv?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Glæder mig på hans vegne.
Også modigt af ham at vedkende sig sin tro, hvilket man tydeligt kan se af al den vrede og latterliggørelse, der stikker hovedet frem herinde.
Det er så himmelråbende stupidt at hører på ateister, som blindt kritisere og spytter efter religiøse. Tillykke, I tror ikke på noget. Det er der ingen der kan misunde jer.

Hahaha 🤣
Jeg er erklæret ateist men jeg har stadig til gode at spytte efter..well..nogen som helst. Jeg har heller ikke en holdning til hvad hvem tror på og ateisme er ikke en tro i sig selv, men stillingtagen til det beviselige. Altså: vis mig et klippe solidt bevis på at der findes en guddommelighed (udover Allan Simonsen) og jeg skal straks rette ind ift min tro’s-portefølje.
Jeg gider som regel slet ikke diskutere tro, da det i min verden er..eller bør være en helt personlig ting. Dit indlæg var bare så himmelråbende uintelligent så jeg ikke kunne lade være.
SITLIF 🤍💙 En gång är ingen gång 💚🤍
men jeg har personligt intet behov for at høre om religion(er) i forbindelse med det Danske landshold

Høgh blev sikkert spurgt om det. Du ved... sådan fungerer journalistik.
Også modigt af ham at vedkende sig sin tro, hvilket man tydeligt kan se af al den vrede og latterliggørelse, der stikker hovedet frem herinde.

Det må så være fordi at du primært vælger at fokusere på disse indlæg. Der er mindst lige så mange indlæg som forholder sig enten positivt eller filosofisk problematiserende til Høghs religiøsitet.
Brøndby, Landsholdet
Jeg havde fundet det mere forfriskende, hvis en fodboldspiller stod frem som frafalden.

Men vi har ret til vores individuelle valg i livet.
Hvis bare alle kunne holde det dér.
Fanejerskabs-romantiker & Hoofball-beundrer | "It's not a foul, he's just a larger person!" - John Green
Annonce