Der er nogen, der bare kritiserer Riemer næsten uanset hvad årsagerne er til at resultaterne er, som de er. Ja, det er måske ikke verdens bedste træner, men så ringe er landsholdet altså heller ikke.
Der går lidt for meget Thomas Gravesen i den, når træneren skal fyres hvert andet år.
Det sagt kan jeg da ikke forestille mig at man forlænger med Brian Riemer én gang til, men det er altså rimeligt nok, at man giver ham en vis tid til at levere det, der skal leveres.
Hvad angår kampen mod Norge, så håber jeg vi taber, da det er det, jeg har spillet på. Jeg synes heller ikke at vores hold berettiger at få 2. pladsen i gruppen, så der er en poetic justice i at vi heller ikke vinder sådan en kamp mod Norge.
Men det er nok godt nok at det er "professionelle", der ansætter og fyrer landstræneren (eller lader kontrakten udløbe som ved Hareide) i stedet for folkedybet. Fordi folkedybet vil jo fyre ved enhver lille fejltagelse, hvor der ligger en forestilling om at noget nyt er bedre. Og det er lidt det samme med holdudtagelserne. Det er svært at kritisere Riemers startopstilling i de afgørende kampe, da f.eks. kampen mod Belarus havde den omstændighed at det var nødvendigt at spare spillere.
Så det er ikke startopstillingen, den er gal med hos Riemer. Og måske er vi bare ikke bedre, vi har ikke verdensklasse spillere (måske lige undtaget AC, som ikke er med), og vi har ikke verdensklasse trænere. Men vi har det, vi har, og vi må sætte vores lid til at det er godt nok til at opnå vores små ambitioner og de forhold, som gælder det at være dansk landsholdsfan.
Ja, i det hele taget skal man nok basse lidt ned og acceptere at det i den grad går op og ned i landsholdsfodbold. Jeg ser ikke nogen stor ny æra for vores landshold, så vi må acceptere at vi efterhånden er et rimeligt middelmådigt hold. Og det er bare sådan det er. Det betyder ikke at andre spillere skulle være udtaget, og det betyder ikke at landstræneren skal fyres.
Det betyder bare at vi er ikke bedre, og sådan er det.