Snak

Mere indhold efter annoncen
Han har potentiale, men han skal blive meget bedre, hvis han skal op i Haalandklasse, men mindre kan selvfølgelig også gøre det.
@Danjen

Haha ... du har da helt tabt småkagerne hvis du ikke kan se Winds talent. Det må være en forsmået Brøndby Idrætsforening tilhænger.
Så kan Dolberg, Yussuf, Braithwaite, Cornelius, Odgaard, Ingvartsen og Tengstedt kæmpe om den tredje plads. Umiddelbart hælder jeg mest til sidstnævnte, da de andre har fået rigeligt med chancer uden for alvor at gribe dem


Hvornår var det Odgaard fik chancen på landsholdet???
Wind er begrænset af, at han ingen fart har og det er en hæmsko, hvis man vil spille hurtig offensiv fodbold. Som target-mand med to hurtige kanter kan det godt fungerer. Hvis ASO kan genfinde et niveau kunne vi stille tre hurtige oppe foran i EM kvallen.
FC Unterhaching
Wind bliver aldrig en stor angriber.. måske 7-8 mål pr sæson, og det er fint nok til en tysk midterklub. Men for landsholdet holder det ikke, med de ambitioner vi har. Jeg er helt klart med på, at Højlund må være førsteudfordrer til Dolberg, der selv som super rusten, er 3-4 niveauer over JW.

3. violinen i angrebet kan være enten en Corner, som til trods for sit ækle klubtilhør, har bevist sine evner, eller en af de unge brandvarme boblere. Jeg er ved at være lidt træt af at se navne pga relationer. Den slags kan opbygges, og der skal løbende nyt ind for at holdet vedligeholder sin styrke.
Hjertet er gult, humøret er blåt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kuglelyn@ lille fejl i teksten, beklager. Mente han kunne slås om den sidste plads på lige fod med de andre, men han har selfølgelig ikke fået nogle chancer endnu nej. Kan jo være den kommer på et tidspunkt, men lige pt er vi efterhånden virkelig godt besat i angrebet/offensiven. Det måske lige tidligt nok endnu med Odgaard og han skal også bevise sig på et højere niveau.
@fodboldminister
Men så skal Tengstedt vel strengt taget også bevise sig på et højere niveau først, han har jo ikke spillet kampe for Benfica endnu.
Hvis man tror at Dolberg er før Wind pt. er man decideret dum og følger ikke med i fodbold..
Kuglelyn@ selvfølgelig skal han det, men han ER trods alt i en stor klub nu i modsætning til den anden. Tengstedt får helt sikkert debut inden for et par uger og han skal nok få masser af chancer op til de kommende landskampe. Får han bare regelmæssig spilletid som forventet og laver et par mål oveni, så er han selvfølgelig foran Odgaard. Tengstedt har også den fordel at han kan spille Venstre kant, hvor vi kun har Damsgaard og Lindstrøm som seriøse bejlere (ikke værd at nævne Daramy eller Bruun Larsen). På højrekanten hvor Odgaard kan begå sig, der har vi Skov Olsen, Lindstrøm, Billing, Kjærgaard, Skov, Dreyer og Isaksen. Yussuf og Braithwaite kan spille på begge kanter også, plus i angrebet ej at forglemme. De bør dog snart være fortid. Om ikke andet én af dem, da der er så mange dygtigere spillere.
Wind bør være at foretrække gør Dolberg anytime!
Annonce