Snak

Mere indhold efter annoncen

Hareide har højeste landstræner-pointsnit

ons 12. jun 2019
Åge Hareide kan mønstre det højeste pointsnit af alle landstrænere for Danmark gennem tiden.

Læs hele nyheden her
Det er imponerende hvad han har opnået på resultatsiden. Og det på trods af at vi ikke har haft en god stabil angriber siden de sidste 12-13 år.
Does anyone in here have telekinetic powers? If you do, please raise my hand. - I øvrigt mener jeg, at pandaerne i København Zoo bør deporteres
Og hvem er de tre mest udskældte landstrænere de sidste 40 år???

De siger F.... meget om tidsånden og om hvor let det er at brokke sig som internetkriger og hvor forvænte folk er i 2019.

Man kan naturligvis ikke fyre sådan en mand, som Møller og DBU har gjort i dag.
Hareide ER blevet fyret ellers ville han jo have været med til pressemødet.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Det kan to trænere der igennem deres karrierer har evnet at holde et 1,5 point snit sagtens gøre bedre. Specielt mindes jeg Hjulmands solide point i 6 kampe i Champions League hvor holdet under Hjulmand scorede hele 4 mål. Bare ærgerligt at modstanderne scorede 3,66 mål.... i snit per kamp.

Jeg kan simpelthen ikke finde noget ved Hjulmand der skulle gøre ham egnet til at være landstræner. Han har minimal international erfaring og der gik det yderst moderat. Det ENESTE der kan støtte Hjulmand er at han er Dansk og selv det at han skulle være Danmarks bedste træner er en påstand uden nogen argumentation da han kun har trænet Nordsjælland efter fiaskoen i Lyngby. Men hvis nationalitet er det eneste kriterium DBU søger landstræner efter så levner de sgu ikke landsholdet mange chancer de næste 4 år.
Folk glemmer så hurtigt. Ricardo var så vanvittigt udskældt, indtil han vandt EM og skabte eufori. Folk går kun op i resultater, og al opbakning og interesse handler om resultater.
Jeg ved godt, at 1986-holdet spillede ekstraordinært underholdende, men det var en anden tid med meget lidt fodbold i tv, og det var Danmarks første VM. Så selvfølgelig er det svært at stikke.

Det er sgu at gamble at fyre Hareide - og så midt i hans ansættelse.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Specielt mindes jeg Hjulmands solide point i 6 kampe i Champions League hvor holdet under Hjulmand scorede hele 4 mål.


I hvor mange artikler har du tænkt dig at henvise til en 7-8 år gammel CL-deltagelse, som i øvrigt ikke siger noget som helst om hans kompetencer i dag? Jeg kan godt forstå at man som FCK-fan har haft ondt i røven over at måtte lade den hårdt tilkæmpede plads gå til FCN, fordi man ikke selv magtede at nuppe mesterskabet, men er det ikke tid til at komme videre?...
Det er vel lige groft nok, at kalde et kontrakt udløb efter EM20, der ikke forlænges for en fyring. Vi kan jo heller ikke være sikre på, at DK kvalificerer sig til EM20, og hvis det glipper kunne det jo være, at vi alligevel skulle have ny landstræner. Det at sikre sig en afløser allerede nu, er jo ret beset rettidig omhu. Om afløseren så er den rigtige, det må tiden jo vise.
Højeste landstræner-pointsnit!
Med al respekt en usammenlignelig størrelse.
Betingelserne for sejre i Europæisk landsholdsfodbold er markant ændret med " nyt europakort ".
Piontek havde vel ret beset væsentlig vanskeligere vilkår inden et splittet Sovjet og et decimeret Jugoslavien. Gennemgår man listen over spillede kampe under Piontek var såkaldte " lette " modstandere eksempelvis Finland, Grækenland, Island og Norge. Unægtelig en lidt anden regning end i dag, hvor nationer som Gibraltar, Færøerne, Andorra og småstater fra det tidligere Sovjet Unionen er i bowlen når der trækkes lod til kval-kampe.
Sepp har meriterende sejre over eksempelvis BDR, England, Italien, Uruguay og Sovjet Unionen. At Hareides landstræner-pointsnit er højere " falmer " en smule, når man ser på kvaliteten af modstanderhold.
Med al respekt en usammenlignelig størrelse.
Betingelserne for sejre i Europæisk landsholdsfodbold er markant ændret med " nyt europakort ".
Piontek havde vel ret beset væsentlig vanskeligere vilkår inden et splittet Sovjet og et decimeret Jugoslavien. Gennemgår man listen over spillede kampe under Piontek var såkaldte " lette " modstandere eksempelvis Finland, Grækenland, Island og Norge. Unægtelig en lidt anden regning end i dag, hvor nationer som Gibraltar, Færøerne, Andorra og småstater fra det tidligere Sovjet Unionen er i bowlen når der trækkes lod til kval-kampe.
Sepp har meriterende sejre over eksempelvis BDR, England, Italien, Uruguay og Sovjet Unionen. At Hareides landstræner-pointsnit er højere " falmer " en smule, når man ser på kvaliteten af modstanderhold.


Så slap jeg selv for at skrive det :)
AGF - OdderIGF - ViborgFF Jeg kan ikke "De store ligaer" mere. Snyder lidt med Liverpool en gang imellem. Internettet har gjort tåber til sandhedsvidner
@Navarone Hjulmand bliver ansat som landstræner og det eneste du kan finde på er at jeg er FCK fan? Hvor er du ynkelig :D

Jeg vil gentage hans internationale fiaskoer i alle de tråde det passer mig da Hjulmands ynkelige internationale resultater er yderst relevant i en debat om at Hjulmand er bliver landstræner.

Læs, Hjulmand, hvis største internationale bedrift er 1 point og en målscore på 4 - 22 i 6 Champions league kampe, bliver landstræner.

Hjulmand der igennem 6 kampe beviste at han intet har at gøre på den internationale scene bliver Dansk landstræner. Hjulmand der igennem hele hans trænerkarriere har vist en manglende evne til at tilpasse sit spil til modstanderne bliver manden der skal stå i front af det Danske landshold når vi møder hold som Spanien og Frankrig..

Det er i min optik fuldstændigt vanvittigt at fyre den mest succesfulde landstræner nogensinde for en internationalt set uerfaren træner hvis eneste internationale resultater er ynkelige. Selv Hjulmands nationale resultater er moderate. Det er rigtigt at han arvede det bedste hold i Ligaen i 2011 fra Wieghorst. Kig på hvad der skete sæsonerne efter?

Jeg er sgu ikke sur over at Nordsjælland vandt i en sæson hvor de var det bedste hold i ligaen. jeg var dybt skuffet da jeg holdt med dem mens de spillede Champions league senere samme år hvor Hjulmands naivitet gjorde hele fodbold Danmark til grin.
Annonce