Snak

Mere indhold efter annoncen
@kasper

Jeg kunne godt lide Hareide, men synes du ikke, at en EM-semifinale og en historisk suveræn VM-kval med bl.a. sejre på 8-0 og 4-0 er en form for resultater? Det var under Hjulmand, nemlig.

Synes ikke det er naivt ikke at gå totalt balalejka efter en uafgjort mod et hold, der parkerer bussen.
Tjo, vi er tilsyneladende bare uenige om, hvor meget det skal fylde i en landstræners samlede meritter, at han får 3 point i 3 kampe for derefter at slå Wales og Tjekkiet, når han derudover var helt fra snøvsen.

Det er skam ikke resultatet, der gør mig utilfreds med kampen mod Skotland - uafgjort kan ske, men når man stiller så inkompetent en start 11, så er det ikke bare noget “der sker”. Det er endnu en træner, der er helt på månen.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Hvis der hér tænkes på VM-opgøret i 2018, er synspunktet så at bl.a. Corner, Sisto, Braithwaite og Eriksen déngang var forsvarsspillere?
jeg tror ikke du skal læse mit indlæg som andet end at bussen var godt og grundigt parkeret.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Dén Hareide, der lavede resultater, ja
fodbold er andet end resultater og det var dræbende kedeligt fodbold.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Men det er vel også markant bedre end hvad vi var vidne til i fredags, hvor det både var pisse kedelig fodbold OG et dårligt resultat?
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det var en kedelig kamp og et dårligt resultat. Jeg synes ikke hold opstillingen indikerede det. Mange af de spillere er vant til at flytte bolden hurtigere rundt og gå i nærkampene med større intensitet. Under Riemer har det været ganske underholdende, så at skære ham over på baggrund af en kamp, er på ingen måder fair.

Og hvis man kigger på Hareide og Hjulmand, så havde de samme point gennemsnit og uafgjorte som du er efter i det med semifinalen, var Hareides varemærke. 17 ud af 40 kampe var uafgjorte 😴
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Men det er vel også markant bedre end hvad vi var vidne til i fredags, hvor det både var pisse kedelig fodbold OG et dårligt resultat?


Hvi du nu cherrypicker bare én af kampene i Hareides tid, tror du så ikke du kan finde en kamp, der var dræbende kedelig, og hvor man stillede sig selv det spørgsmål, om Hareide nu også var en rette træner?

Eller husker du bare hans tid som ét stort festfyrværkeri, hvor du var efterladt med åben mund af ren og skær underholdning og offensivt sprudlende fodbold. I så fald vil jeg nok antage, at du ikke helt kan huske, hvad du så.
NP er Suppens bedste 6'er!
"jeg tror ikke du skal læse mit indlæg som andet end at bussen var godt og grundigt parkeret."
Indgangen til kampen var klart resultatorienteret - men der var på ingen måde tale om 11 forsvarsspillere i startformationen (og på bænken var 2 ud af 3 angribere).

"selvom han videre og kun en sejr kunne bruges?"
Det er heller ikke korrekt at kun en sejr kunne bruges; Danmark gik videre med uafgjort og mødte derpå kroaterne, som Hareide foretrak fremfor Argentina (dén disposition kunne naturligvis diskuteres, hvilket den også blev).

Jeg er helt enig i at Hareide i (lidt for) mange tilfælde prioriterede resultater fremfor underholdende bold, men det er jo et syngende ringe argument at påstå 11 forsvarsspillere på banen i Frankrigskampen samt et behov for at vinde den, når fakta taler direkte imod.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
@kasper

Så en semifinale til EM og en historisk suveræn VM-kval tæller ikke rigtigt, fordi Hjulmand, men en masse uafgjorte tæller rigtig meget, fordi Hareide. Got it.

Hvis du vil måle en træner, må målestokken være den samme. Vælger du resultater, er det underlødigt at bruge omstændighederne til at trække ham, du ikke kan lide, ned, når du ikke tager dem i betragtning ved ham, du godt kan lide.
Men det er vel også markant bedre end hvad vi var vidne til i fredags, hvor det både var pisse kedelig fodbold OG et dårligt resultat?

What the actual fuck?

Glemt er åbenbart de to kampe mod Portugal, hvor vi er 10 min fra at slå NL-vinderne ud.

Undskyld mig, men det er godt nok en mærkelig måde at anskue fodbold på.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce