Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror de ville pynte i Championship og få lidt kvalificeret modstand.


Det tænker jeg nu vil være meget skadeligt for det skotske ligasystem.

(Løbet er rimelig meget kørt i fx Wales på den front. Hvor de må leve med en klub, der ikke engang er rigtig Walisisk, som konstant nr. 1.)
^^Jeg påstår gerne at der er meget få fodboldentusiaster i Skotland, der vil undvære Rangers og Celtic i den skotske ligapyramide.
Fanejerskabs-romantiker & Hoofball-beundrer | "It's not a foul, he's just a larger person!" - John Green
Har altid undret mig over hvordan walisk klubfodbold kan være SÅ svagt. Der er gode traditioner, de har et ok befolksgrundlag og er landfast med England. Engelske spillere ville kunne spille med om mesterskaber i stedet for i midten af den næstbedste engelske række. I Skotland har de da en - trods alt - stærk liga. Men de store waliske klubber er jo rykket til England men alligevel. Nu er det ikke fordi jeg forventer at Wales kan skabe klubhold der kan vinde titler i Europa men at de er så svage synes jeg er underligt. Det samme i øvrigt med Irland.
Vejle Boldklub
Som jeg har forstået, er de fleste i hvert fald ikke som sådan stolte af The New Saints.
Det må også føles antiklimatisk at de spiller på et stadion, på den anden side af grænsen.
Svarer lidt til hvis Berwick Rangers rykkede helt op i den skotske Championship. (-ish).

Dog holder jeg fast i at afsavnet af Rangers og Celtic, vil efterlade et ekstremt tomrum i det skotske ligasystem. For at vende tilbage til semi-on-topic.
Fanejerskabs-romantiker & Hoofball-beundrer | "It's not a foul, he's just a larger person!" - John Green
Engelske spillere ville kunne spille med om mesterskaber i stedet for i midten af den næstbedste engelske række.


Personligt har jeg selv overværet en spiller, der klarede sig rigtig godt i den bedste walisiske række, falde fuldstændig igennem hos min klub.
Da vi spillede i League Two. Mener det var dengang.
Spillere fra League One og League Two i England, kan også sagtens klare sig i den skotske Championship. Hvis ikke bunden af Premiership.
Det har jeg også set ske.

Så ja. Man vil hurtigt kunne skabe sig et navn.
Men niveauet og lønnen er ikke prangende i de tilbageværende walisiske klubber.
Fanejerskabs-romantiker & Hoofball-beundrer | "It's not a foul, he's just a larger person!" - John Green
Der skulle også være flere YouTube-videoer, der dækker de historiske omstændigheder, bag hvorfor Cardiff, Swansea, Newport, Merthyr, Wrexham og en til mener jeg, Desværre ikke er der til at gøre den walisiske liga større.

Der har også været forslag om at de deltog i den Waliske Cup.
Men det lader sig heller ikke gøre...
Fanejerskabs-romantiker & Hoofball-beundrer | "It's not a foul, he's just a larger person!" - John Green
Selv om de skulle ende som nr tre er det vilt prestasjon de gjør i øyeblikket. henter jo spillere på lavere nivå som ham her østerriker. Claudio Braga (9 mål) hentet de i obos og Aalesund. Har aldri spilt på høyeste nivå i noen land som jeg vet.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Annonce