Snak

Mere indhold efter annoncen

Heino Hansen køber sig ind i Næstved

tors 18. sep 11:59

Heino Hansen blev advaret af sin bank, men det holdt ham ikke tilbage for at være en del af en lokal investorgruppe, der har skudt 2,6 mio. kr. ind i Næstved.



Læs hele nyheden her
Hm, projektet kan ende med at gå i hver sin retning IMO
De penge er med stor sandsynlighed tabt - ligesom Mick Øgendahls formentlig også er i Nykøbing (Mine "folkeaktier" som blev købt for 10 år siden er i hvert fald stort set ingenting værd i dag).
Forhåbentlig har de ikke lagt mere end de kan tåle at tabe, for fodboldinvesteringer er mere med hjertet end med hjernen.

Selvom jeg bestemt ikke holder med Næstved, så er det godt at se lokale kræfter går ind i klubben, og at de har opbygget en fornuftig egenkapital. Håber de har lært noget af det udenlandske ejerskab, som var ved at køre klubben helt i sænk - som man desværre har set det flere steder i de danske divisioner.
Hm, projektet kan ende med at gå i hver sin retning IMO


Ba dm tss
Fodbold er ved at blive en joke.
Så kan han jo lave en ny podcast med titlen "never say Næver"... men med BIF relationen satser han jo så på, at hans to hold aldrig kommer i samme række
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er ikke fan, hverken af Heino eller Næstved, men kan godt lide når nogen investerer med hjertet. Bare ikke mere end de har råd til at tabe.
Vejle Boldklub
Fodbolden er sgu da netop ikke en joke, når danske "rigmænd", der har en tilknytning til en klub, investerer, velvidende at de kan tabe penge.

Man kan da kun håbe, at vi får mere af det, fremfor at rige arabere opkøber sporten.
Gad vide hvad skribentens rationale har været for at fortælle så detaljeret om Heino Hansens karriere som komiker
B93, klubben på Østerbro.
Smart at brede det ud… dem der har smidt penge i næver kan helt sikkert tåle at tabe dem og har råd til at komme med flere penge
Respekt, for at støtte op lokalt !!!
Annonce