Snak

Mere indhold efter annoncen
Du har naturligvis ret.
Ingen skam i at erkende at man læser forkert.
Og angående det med at overpræstere....
Så vil jeg dog mene, at der ikke er tale om at overpræstere, hvis holdet kontinuerligt spiller på et bestemt niveau.
med enkelte smuttere som undtagelser, så er det hvad FC Helsingør har gjort, gennem hele sæsonen.
At det niveau så er højere end man havde forudset fra starten, er jo bare at overgå de forventninger man har sat.
De forventninger kan igen skyldes at man har holdt benene på jorden og tænkt mere ansvarligt, end andre hold der kommer med udmeldinger man kun kan grine af, så snart de vinder en kamp, eller i al fald, ved flere i træk.

Men vi ser måske lidt forskelligt på det, fred være med det. Men hvad det andet angår, står jeg som sagt gerne ved at have læst forkert.
Det hænder at man kan læse forkert :)

Men apropos overpræstere/underpræstere:
Leicester i mesterskabssæsonen kontra sæsonen før og sæsonen efter? I mine øjne et super eksempel på at man kan overpræstere (kontinuerligt). Medmindre de bare har underpræsteret i mange! andre sæsoner. Det er jo på papiret et bedre hold de havde sidste sæson end i mesterskabssæsonen. Hvis alle sæsoner skal måles fuldstændigt individuelt i forhold til præstationsniveau, så er alle træneres snak om "i år skal vi peake" eller "vi er i en proces" jo bare hul i hovedet.
Annonce