Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon ikke da lige så mange fck fans da er på kontanthjælp

Michael 8
Mon ikke da lige så fck fans da er på kontanthjælp


Forstår du selv hvad du skriver?
Terrorister
Der er pøbeltabere alle vegne. At sige Brøndby som sådan er værre, er latterligt.
Vi kommer ikke udenom at klubberne skal straffes. Også selv om det ikke er på stadion. Det er helt ude af kontrol, og det kan ikke tæmmes uden at det går ud over klubberne. Pointstraf. Millionbøder. Kampe uden tilskuere. Og naturligvis et DBU-ID til alle der vil på stadion. Alt andet vil blot være symbolpolitik.
ALTID Vejle Boldklub. Husker storheden. ALTID Barcelona. Kaerlighed til spillet i hver kamp. Landsholdet kun paa DR1. Boykot DBU og FIFA indtil korruptionen er væk. Officielt fodbold-ID til ALLE der vil på stadion. Boykot VM. Nej til pyro.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
At give BIF en straf, om det er bøde eller spille uden tilskuere ændrer jo ingenting. Og det er jo også forkert, at ramme klubben, fordi nogle få er hjernedøde!

Klubben må arbejde langt tættere med politiet. Nu havde politiet i dag flaget for zoner med dobbelt straf. Men hvis de ingen har anholdt i dag, så er det jo bare varm luft!
Schmeity: Jeg er Brøndby fan og jeg har været det de sidste 25 år. Har været på stadion utallige gange, hvorfor synes du at jeg skal meldes ind i den samme kategori som de voldsparate idioter? Jeg har aldrig så meget som givet en lussing til et andet menneske, ligemeget om jeg har været fuld, irriteret eller andet, så jeg spørger dig bare helt objektivt her hvorfor synes du at jeg samt mange andre FANS skal i samme kategori som de idioter? Det eneste vi har tilfældes er et rødbede pas og at vi desværre for mit vedkommende kan lide den samme klub. Er simpelthen så træt af at os normale fodboldfans herinde som elsker hver vores klub ikke kan se at de latterlige tosser er beskæmmende og pinlige for os alle sammen, og ikke kun nogle af os. FCK har idioter Brøndby har idioter måske flere måske færre i dont know, men i sidste ende hvilken forskel gør det? Lad os se næste gang om det så er fck idioter som laver noget dumt, skal jeg så skrive latterlige fraser som “fck har kun lorte fans, og de er alle sammen voldsparate osv?” Jeg hader de fucking idioter lige så meget som du gør. Men vi kommer aldrig videre ved kun at tro, at det er de andre der altid er problemet. Men igen ja Brøndby har desværre rigtig mange kæmpe idioter omkring klubben, det er fakta og sandt, men igen hvad hjælper det at sige det? Præcis ikke en skid, det samme kommer til at ske igen og igen. Så kan vi sidde herinde og smide mudder efter hinanden på tværs af klubforhold.
Hvem har en ide til hvordan sådan noget undgås ? Hvordan får man klubberne til at tage ansvar ?
Jeg er Brøndby fan. Har været det siden, jeg var 7 år gammel (er 43 nu) og vil altid være det. Men jeg må også sige at for et år + det løse siden, meldte jeg mig ud af Brøndby support. Jeg kan og vil ikke risikere at være i fanklub med disse sociale, kriminelle tabere. Og jeg kan ikke acceptere at det ikke bliver stoppet. Længere er den ikke.

Jeg håber personalet har det godt efter omstændighederne. Jeg er så fucking TRÆT!
Du har helt, bruger. Vi snakker om personer med lav IQ, som har intet med fans at gøre, uanset hvilke farver de påstår at ‘forsvare’.
For kort tid siden så vi dem angribe AaB-tilhængere, der forlod RTD efter kampen mod FCN. Idioterne var taget til Farum med det formål at angribe fredelige tilskuere efter en kamp hvor ‘deres’ hold ikke engang var involveret.
Sprog skaber virkelighed, så måske kunne bold.dk’s skribenter tage en beslutning om ikke længere at betegne dem som ‘fans’, men finde en anden og mere passende betegnelse. ‘Voldsparate psykopater’ dækker meget godt.
Annonce