Snak

Mere indhold efter annoncen
Jamen selvfølgelig.

Ja, Lars Olsen havde god succes i OB. Det havde han blandt andet (nok kun) fordi han havde et rigtig fordelagtigt budget at arbejde med. Planen var dengang, at OB skulle vinde mesterskaber og få et CL gruppespil. Derfor var budgettet skruet helt i vejret. Glem nu ikke hvilket klasse hold OB havde i de 3 sølv år og også da vi tog bronze et par sæsoner før egentlig. Det blev som bekendt ikke til et mesterskab i 00´erne hvor man i en af sæsoner blandt andet formøblede et 7 point forspring (mener jeg det var).

Der kom mange historier frem om klikedannelser i truppen og generelt en usund kultur, hvor stjernerne gjorde hvad de havde lyst til. Lars Olsen kunne ikke få dem til at præstere som et hold, men man fik alligevel sølv 3 gange i træk fordi man havde nogle rigtig gode individualister. Der skulle eftersigende heller ikke have været meget respekt til træneren fra visse spillere.
Alt det her er noget der er rimelig velkendt og flere tidligere spillere fra dengang har været ude, enten med direkte historier eller hvert fald bekræftet dette.

Oprydningen kom fordi at klubben blødte penge efter man har skruet budgettet helt op over max i 4-5 sæsoner. Og da man ikke fik det CL gruppespil som man havde sigtet efter og overbudgetteret efter. Lars Olsen kunne ikke skaffe et mesterskab eller et CL gruppespil.

Og grunden til at Brink også røg var jo fordi, at nu skulle der ryddes op og man skulle have styr på økonomien igen.

Håber det hjalp jer lidt.
Helveg er helt fantastisk! Tag det roligt folkens. Han er jo for hulan ikke blevet cheftræner! …og han har ikke fyret Lars Olsen - tosse!

Manden har fået det maksimale ud af potentialet, og har hele sin karriere vist kæmpe disciplin, ærgerrighed og gejst. Det har OB dælme manglet de sidste 12 år!

Nu mangler Thorborg bare at lægge 50 mio. kr. mere i kassen årligt eller lukke en investor mere ind. Et top 6 budget er for lidt for en klub som OB. Minimum top 4, helst top 3, men dér har de små pengeklubber (Herning og Farum) jo presset sig ind…
Ok så søn, det er jo i og for sig ligegyldig.. manden skred fra holdet fordi han var henvist til bænken… kæmpe legende og det helt rigtige dna
“It’s a fact of life that where we come from is important.

Sir Alex Ferguson.
kimjen
Hvis Thorborg mangler at lægge 50 mere om året, så er det ikke en investor der søges, men én mæcen til.
Helveg var utilfreds med den manglende disciplin til træning, da Lars Olsen forskelsbehandlede spillerne
Nu mangler Thorborg bare at lægge 50 mio. kr. mere i kassen årligt eller lukke en investor mere ind.


Den lader vi lige stå.
"Hvilket dna? Manden der skred fra sit hold fordi han sad på bænken og brugte en latterlig undskyldning om at skulle putte datteren"

Helveg har ikke nogen datter...

Hahaha! Fuck det er sjovt. Så ryger det argument ned i lommen igen til en anden dag. Sørens også.
Hahaha! Fuck det er sjovt. Så ryger det argument ned i lommen igen til en anden dag. Sørens også.


https://www.bt.dk/fodbold/helveg-skulle-hjem-og-putte

Ja, for det var sønnen og det ændrer jo alt :D.

Jeg er IKKE fan af OB og synes det er fremragende at han er blevet assistent ... han har virkelig ikke meget at komme med kommunikativt, en god landsholdsspiller, men ikke nogen stor kommunikator.
Annonce