Snak

Mere indhold efter annoncen

Hillerød skal igen på jagt efter ny hjemmebane

tirs 3. dec 2024

Aftalen med FCN og Right To Dream Park er ikke blevet forlænget, og stadionfaciliteterne på Secma Ground lever fortsat ikke op til NordicBet Ligaens krav, hvorfor Hillerød Fodbold, som det ser ud lige nu, står uden hjemmebane fra sommer.



Læs hele nyheden her
Hillerød Kommunes indsatser på både erhvervs- og fritid/sportsområdet er pinligt ringe. Hvad prioriterer man budgetterne til?
Måske til det underprioriterede omsorgs- sundhedsområde.
Det korte af det lange er at ALLE andre kommuner kan finde løsninger, som er markant dyrere. Mindes ikke der er andre klubber som ikke har en hjemmebane.
Om det er vilje eller evner det politiske system i Hillerød mangler er det store søprgsmålstegn?? Jeg ikke kan forestille mig at alle andre kommuner navigere i andre regler eller budgetter end Hillerød Kommune.
Har du været på Odense Stadion ?
Grotesk at et hold fra 1.division ikke har en hjemmebane.
Men det er også noget af et selvmål at melde ud at man kun vil være en klub for eliten, samtidig med at man står og tigger penge hos kommunen.
Der er jo ingen politiker, der kan bakke op om det.
Det fandt man så relativt hurtigt ud af i Hillerød Fodbold. Men skaden er sket.

https://www.sn.dk/art4375621/hilleroed/kultur/skal-hilleroed-fodbold-kun-vaere-en-klub-for-eliten/
It's so easy to laugh, it's so easy to hate It takes strength to be gentle and kind Bif siden 1985
Kan godt forstå , at fodbolden i Hillerød er lidt sure ..Hvad har kommunen haft af tid , til at få bragt tingene i orden ..?? Lidt , som om at troen på deres fodbold hold , kan ligge på et lille sted ; de rykker jo nok ned i 2. div. igen .. Og det går jo godt med at leje sig ind , hos Nordsjælland.. Som Næstved mand , kan jeg kun se , med beundring på , hvad de har opnået med fodbolden , i Hillerød..
Præcis det samme vil ske i Roskilde hvis FCR formår at etablere sig i Nordic Bet…..Pinligt
Annonce