Snak

Mere indhold efter annoncen

Hjælper Danmark: Kahlenberg har synet Grækenland

søn 7. sep 20:57

Danmark har forberedt sig grundigt til mandagens kamp mod Grækenland, og forbundet havde - som ved tidligere lejligheder - en mand på plads, da grækerne slog Belarus i torsdags. Det var Thomas Kahlenberg.



Læs hele nyheden her
“Det har jeg ikke oplevet før, siger Schmeichel…
Godt nok er han gammel men lider da vist også af hukommelsestab den gode målmand:

https://sport.tv2.dk/fodbold/2021-07-08-laserlys-ramte-schmeichel-i-ansigtet-under-straffespark
Jeg undrede mig også og husker det egentlig ret tydeligt. Sjovt han ikke selv kan ikke huske det, eller har set det på billeder/video efterfølgende, uanset om det havde haft en indflydelse.
Eller også vil han forbigå det i tavshed for ikke at give nogen gode ideer.
"Eller også vil han forbigå det i tavshed for ikke at give nogen gode ideer."
Det er vist veldokumenteret at de såkaldt gode idéer ikke er afhængige af Schmeichels eventuelle bidrag, og formentligt ønsker han hverken at problematisere tilskuerklimaet på forhånd eller udfordre sit eget fokus på det strengt sportslige.

Vi kan let komme i problemer mod grækerne, så en betydelig defensiv påpasselighed ledsaget af skarpe omstillinger er oplagt at turnere. I dén sammenhæng er både Froholdt og Skov Olsen fornuftige at bringe ind fra start - ligesom Højlund efter min opfattelse også bør få chancen.

En smal sejr bør være mulig; vi har både højere niveau og en del flere strenge at spille på end Belarus ... og selv skotterne formåede at hive en sejr med hjem, da de i marts i år besøgte grækerne.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce