Snak

Mere indhold efter annoncen

Hjulmand: Det er sådan Danmark skal spille

tors 20. jun 2024

 - Jeg er ikke skuffet, men jeg er glad for vi leverer så stærkt, det er sådan vi skal spille hver gang, siger Kasper Hjulmand.



Læs hele nyheden her
Ja det er helt klart at god præstation, som giver tro på at man vinder mod Serbien, der også er pisket til sejr.

Flot arbejde af Hjulmand.
Det vigtigste er at kunne afgøre det selv!
Danmark står også med muligheden for at vinde gruppen, hvis de besejrer Serbien og England taber til Slovenien

Hvis England spiller uafgjort og Danmark vinder med et par mål tager de vel også 1. pladsen?
Ja kæmpe ros til Kasper Hjulmand for at sætte perfekt taktik, og ikke mindst lave nogle geniale taktiske ændringer i løbet af kampen, samt udskiftninger der var lige til UG med hvilke der kom ind og ikke mindst rigtige tidspunkt.

Sjovt nok forudså jeg lidt vi ville spille godt i den her kamp mod de på papiret skræmmende stærke englændere. Vi har det bare godt som underdogs.
Og hold op hvor spillede Danmark godt. Hele tiden over englænderne så de slet ikke fik tid til at strikke noget sammen. Vi turde spille fodbold. Både med bare have ro på bolden, lave godt samspil, men også tage den dribling hvis det der var behov for at løsne det hele op. Og mistede vi bolden, så var presset der kontant på englænderne igen. Fik vi ikke fat i den med det samme, så kom bølge to. Det var så effektivt. Og hvor bliver fodbold bare så smukt ved de her ingredienser. Og ikke mindst effektivt.

Det bliver dog desværre en hel anden kamp mod Serbien.
Men er fuld af optimisme nu. For den skal vi bare have knoklet og bøvlet igennem. Vi står med meget gode kort. En uafgjort og så næsten matematisk sikkerhed for vi går videre.

Og så står den 98 % sikkerhed mod Tyskland. Men der mere sikkerhed for vi kan gøre en god indsats igen. Selvom ærgerligt at vi skal møde dem.
Man kan sgu altid ærger sig over vi ikke fik den sejr over England som jeg mener vi bestemt havde fortjent. Så været store muligheder for at vinde gruppen og ikke skulle møde Tyskland.

Men når alt kommer til alt, så glad for det vi fik vist det her i dag. Englænderne havde også mulighed for at have kunnet scoret, og selvom vi chancemæssigt og ikke mindst spillemæssigt mest havde fortjent en sejr, så fik vi hejst flaget og i den grad givet respekt til det danske landshold. Dem i udlandet der ikke regner det for noget, har med garanti skiftet mening. De fik set danish dynamite i fuldt flor.
Vi fik i den grad sat os i respekt !
Hvad sker der hvis Danmark og Slovenien står helt lige efter sidste kamp? Lige nu har Danmark og Slovenien ens målscore og samme antal point. Danmark har dog en del gule kort.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En uafgjort og så næsten matematisk sikkerhed for vi går videre.

Og det vil vel næsten være bedre end at vinde over Serbien. Tror dog godt vi kan spille lige op mod tyskerne målt på dagens kamp. Mange er ved at falde i svime over tysklands resultater til EM, men synes ikke Ungarn og Skotland hører til eliten. Det er også røvsygt at se dem spille med for meget boldflytteri (virker bekendt hehe).
Vi skal passe på med den der favoritrolle dog serbien kommer til at spille agressivt og gå voldsomt til den - men det kan stadig blive svært at få samme mod på bolden og i spillet, som vi så idag - hvis vi tænker at det er en kamp vi er favoritter til at vinde, så kan spillet blive ret nervøst og forkrampet så det skal der passes på med
Endelig brugte han udskiftninger. Alle 5 , man skulle tro han har lyttet til kritikken og han var også fremme ved linjen. Vil stadig gerne have ny træner til vores landshold. En som har flere unge med i truppe så der er en god blandning af ung / rutine ( gammel )
Jesper, så bliver der kigget på gule kort og her fører dk marginalt
Danmark og Slovenien har begge 4 gule og 0 røde kort.
Annonce