Snak

Mere indhold efter annoncen
Er det ikke lige meget om puljen betegnes som let eller svær?
Danmark skal kvalificere sig og kommer også til at gøre det. Vi har spillet 3 ud af 10 kampe og fået 6 point. Det er godkendt selvom spillet til tider har været under niveau.

Nu skal vi ikke male fanden på væggen.
Det handler om at kvalificere sig og langsomt få formen tilbage i en opadgående kurve. Vi skal først toppe til slutrunden,
Diskussion fremfor konklusion
@kuglelyn
Uanset om det er en svær eller nem pulje, så kan man gå til landsholdskampe som en forkælet og egocentreret mandebaby anno 2023, der slet ikke kan håndtere modgang - eller som en klassisk dansk landsholdsfan, som støtter holdet og samtidig er klog nok til at vide, at man skal være glad, hvis man når slutrunderne.
Landsholdet/OB
@fodboldfest

Gider du venligst passe dig selv og dine mandebabyer, hvad ved du om mig eller mit forhold til landsholdsfodbold?

Hvad fanden bilder du dig egentlig ind, at tro du har mere ret til landsholdet end jeg har?

Jeg har fulgt landsholdet troelige i medgang og modgang siden jeg var barn i 80’erne.

Jeg kan derfor huske hvor svære diverse kvalifikationer var når man mødte rigtig stærke landshold og kvalifikation aldrig var en selvfølge.

Derfor kan man selvfølgelig tillade sig at have forventninger til landsholdet når man får en nem kvalifikationspulje serveret på et sølvfad.

Hvorfor skabe den her illusion af at det er en supersvær kvalifikationsgruppe?


Med den mand ved Roret bliver det aldrig bedre. Han taber ganske enkelt for meget. Han har næsten ligeså mange nederlag som Åge havde uafgjort. Kommer aldrig til at forstå hvorfor DBU har forlænget med hjulmann han suger jo alt talent og spillestil ud af de danske drenge. Hvis nogen skulle mene jeg er forkert omkring hjulmann’s kvaliteter så prøv selv at tjek de 2 træners sats samt hvem der har kvalificeret sig til hvad. Hjulmann er efter min Aller bedste overbevisning ikke opgaven voksen nok
Hjulmand har ret man kører ikke bare de små nationer over som for 10 år siden, men et dansk landshold på hjemmebane og i stærkeste opstilling mod et afbudsramt nordirsk mandskab og med indskiftede ungdomsspillere der formåede at presse Danmark det sidste kvarter og næsten blev bortdømt, da der kun var et snørrebånds længde offside, det er sgu pinligt.
Næsten Kazakhstan 2. Holdet er mangler selvtillid og er bange for at vinde når de kommer foran. WM og Kasakhstan sidder åbenbart dybt i dem og er ikke kommet ud af hovederne endnu.
DBU ser Hjulmand som den nye Pep Guardiola og vælger at forlænge hans kontrakt før to vigtige juni kampe. Hovedrystende.
Hjulmand er sympatisk og sikkert rigtig dygtig på mange områder, men fordi han toppede i Superligaen og fejlede i Mainz er man ikke nødvendigvis en komplet landstræner. Han hev måske holdet et niveau op oven på Hareides glimrende forarbejde, men nu er festen forbi og det er blevet grå hverdag.
Spillerne må også tage en stor del af ansvaret, det er trods alt dem der spiller kampene.
Mon ikke holdet når at komme med til WM, men i hvilken som helst anden pulje ville det se mere end sort ud.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Kuglelyn
Nu er der jo for helvede ikke nogen der har sagt at det er en decideret svær gruppe, og er pænt sikker på at alle inklusiv Hjulmand vil betegne det som en fiasko og en skandale, hvis vi ikke skulle kvalificere os. Men nu er der jo stadig 7 kampe tilbage og der trods alt mere der tyder på at vi klarer den, end på at vi ikke gør.
Manden har ret.

Men det er også helt fair at være skuffet, når der skal en var beslutning I kampens døende minuter til at redde et respektabelt resultat.

Man kan være kritisk over for landsholdet uden at være hysterisk.
Ja så uskarpe som landsholdet er, så skal vi ikke forvente det store.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@roscoe
Så det er en ikke-svær gruppe?

Den der med, at man ikke bare kører de små hold over, har man sagt de sidste 20 år, så det bør vel ikke komme bag på nogen, så må man jo have en plan for det.

Regner da stærkt med at vi kvalificerer os, men ville da være dejligt, hvis det rent faktisk så ud som om man selv spillede sig til det, fremfor at det ser tilfældigt eller heldigt ud.

Det virker som om grunden til, at man spiller dårligt ligger hos os selv, og ikke skal forklares med eventuelle modstanderes kvaliteter eller mangel på samme.

Folk der bruger det argument at vi havde et godt EM for at Hjulmand ikke skal ud er da godt nok virkelighedsfjerne. Det er så lang tid siden, og man kan ikke leve på fortidens meritter i denne verden. Vi har brug for en træner der har mere selvtillid og tro på holdet, vi er blevet så bløde og alle interviews lyder efterhånden på "Det en svær modstander, modstanderen trækker tiden øv øv". Der er INTET hold i denne pulje hvor vi ikke som minimum skal vinde med 2, specielt på hjemmebane.
Annonce