Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er lidt tyndt at snakke om det straffespark, når vi blev kørt rundt på røv og albuer i 110 minutter.
Hvorfor?
Carefree fodboldfan siden '98
"Det er lidt tyndt at snakke om det straffespark, når vi blev kørt rundt på røv og albuer i 110 minutter."

Det er nu en gang målene der afgør kampene, ikke hvor meget du er på bolden. Når man ikke har energien til at tage kampen op på lige vilkår, så er det jo tilladt at forsvare feltet uden automatisk at blive taberdømt.

Det må være tilladt at være lidt bittert over, at med alle de fordele Englænderne havde, skulle de også bruge et meget tyndt straffespark for at komme i finalen.
Jeg elsker Hjulmand. Fantastisk træner og utroligt, hvad han har udrettet med dette hold på så kort tid!
Vi snakkede alle sammen om, hvordan denne slutrunde var svær st forvente for meget af ved Hjulmands tiltrædelse, da alle havde regnet med, Hareide skulle stå i spidsen for den, hvorefter en ny stil og era skulle begynde. I stedet har Hjulmand så formået at forandre vores spillestil meget markant, opfundet nye spillere og fået dem sat i scene og samlet hele landet om det her hold. Helt fantastisk træner- og lederarbejde! Særligt taget i betragtning, hvor kort tid de har sammen på samlingerne. Som hold demonstrerer vi en taktisk fleksibilitet på linje med Belgien, der så bare har haft samme træner og spillergruppe i mange år.

Sindssygt imponerende!
Og hvem havde set Mæhle som en vidunderlig venstreback? Eller Damsgaard som en åbenbaring? Eller anvendelsen af Cornelius, Dolberg, Yussuf, Braithwaite, Wass, Stryger, Vestergaard, mm. på en måde, hvor spillerne alle kunne byde ind med noget i et system?

Jeg er lykkelig for Hjulmand, og jeg er blevet en kæmpe drømmer på mit landsholds vegne

Helt enig. Fantastisk slutrunde og fremtiden tegner lys med Hjulmand som chef.

Tænk hvis Eriksen var gået i stykker i første kamp, med Hareide ved roret ... uha uha
DK kvalede til VM og EM på trods af Hareide og ikke på grund af
Danmark vandt over Rusland, Wales og Tjekkiet og tabte til England, Belgien og... Finland.
Jeg tror sgu, vi havde nået det samme med Hareide.


Hvad bygger du den tro på?

Til VM under Hareide blev vi domineret totalt i både spil og chancer mod Peru, spillede uafgjort mod Australien (og domineret i længere perioder) og fik så uafgjort mod et B-præget Frankrig som kunne nøjes med uafgjort. 1. halvleg mod Kroatien bliver vi igen domineret, og 2. halvleg kommer Hareide så langt om længe til fornuft, sætter Schöne ind og vi bliver mere ambitiøse på bolden. Til forskel fra i går redder Schmeichel så straffe (hvilket jo i hvert fald ikke kan tilskrives Hareide).

Hareide spillede desuden uafgjort 5 x mod super sløje Irland, uafgjort mod Georgien, 2 x uafgjort mod Rumænien. Blev domineret både ude og hjemme af Schweiz. Osv

Under Hjulmand har vi mødt stærkere modstandere generelt, og skaber alligevel markant flere chancer såvel som at vi afholder modstanderen fra markant flere chancer. Vi kontrollerer og dominere generelt kampe meget bedre end under Hareide.

Under Hareide afhang 80% af den danske offensiv (eller hvad man nu skal kalde det) af Christian Eriksen, til forskel fra hos Hjulmand som - heldigvis - er meget mere fleksibel og progressiv taktisk set, hvad den offensive gameplan angår - og gameplan generelt. Ikke tilfældigt at vi har set så mange forskellige danske målscorer.
Damsgaard havde højst sandsynligt end ikke været udtaget.

Så igen: Hvad bygger du den tro på?
DK kvalede til VM og EM på trods af Hareide og ikke på grund af
Mere indhold efter annoncen
Annonce
England har mere overskud til sidst, især i forlænget, men DK var klart bedst i store perioder af kampen.
Dedikeret fan af: OB Newcastle \\\"I´ve never heard noise in my life as when Newcastle United scored. This place is unbelievable\\\" - Petr Cech.
Hjulmand er FANTASTISK. Vi er et ikke-eksisterende straffespark for at komme i en 50/50-straffesparkskonkurrence om at komme i EM-finalen. Det er en skandale. Korruption. Mon ikke også hellere de vil have England i finalen på hjemmebane med flere seere, fans og tilskuere? Det har været skrevet på forhånd desværre. Stor kamp og slutrunde af landsholdet.
Danmark tabte ikke til England... ligesom vi ikke tabte til Kroatien ved VM
@undiable

Okay - vandt de så?
Du er i en tilstand af benægtelse, men du er undskyldt - det er meget normalt i en sorgproces.
Gu´ fanden tabte vi - og England vandt. Sådan er det i Cup-turneringer. Tag dig dog sammen.

Og til I andre med Hjulmand-skyklapper. Danmark tabte fair and square mod Belgien og var nedspillet i stort set hele semi-finalen.

Men tag jer endnu en svingom med klaphatten - I når vel til en erkendelse på et tidspunkt uden bortforklaringer og uden den der trang til at tilbede afguder, der ikke rigtigt har noget at have det i.

Hjulmand er en beklagelig nepotist med trang til at manipulere narrativer igennem:
´Udtagelsen af Zanka var blandt mine bedste beslutninger´.

... i så fald burde han ud på røv og albuer som landstræner.
Annonce