EM 2021 - Voldsom overpræstation
- både på spil og resultater.
VM 2022 - Voldsom underpræstation
- både på spil og resultater.
EM 2024 - godkendt
- på resultater, over godkendt på spil.
Enig i 2022, og et stykke af vejen i 2021 (gruppespil nej, men klart alle knockout kampe).
Men at 2024 er godkendt på resultater kræver at man finder nogle virkelig selektive skyklapper frem. Vi er heldige med at 3p var nok til at komme videre, og det fra en gruppe hvor vi som klart næstbedste hold (på papiret) ikke formår at slå nogle af de dårligere hold. At vi taber mod Tyskland er fair nok, og egentlig en flot præstation indtil VAR punkterede troen på en sensation.
Over godkendt på spil er godt nok også en frisk konklusion, den håber jeg ikke Hjulmand, spillerne eller DBU deler med dig.
- England = Super præstation.
- Slovenien = Fantastisk indtil scoringen, halvdårlig kamp derfra hvor vi lignede et hold der pludselig blev enormt bange for at spille.
- Serbien = Dårlig kamp. Første halvleg tålelig, anden halvleg alt for forkrampet og igen præget af frygten for at miste.
- Tyskland = Vi overlevede de første 15-20 minutter hvor vi var klart dårligst, og spillede godt derfra indtil Tyskerne kom foran. Men den sidste halve time også et fint billede på holdets problemer, vi kunne ha spillet til på tirsdag uden at score. Men fair nok, Tyskerne har markant bedre spillere på stort set alle positioner (ligesom vi har i forhold til Serbien og Slovenien).