Snak

Mere indhold efter annoncen
Clickbait af værste skuffe. Oven i købet med alt for få informationer til at menigmand kan danne sig en mening på et oplyst grundlag. Væksthormonerne var muligvis noget han fik ordineret af egen læge på recept, men det står der reelt set intet om. Det kunne være klublægen der havde givet ham et råd om at væksthormoner kunne hjælpe og Hjulmand selv havde skaffet dem, eller klublægen havde givet ham hormonerne uden recept eller med en recept kun ham og ikke egen læge kunne stå inde for.

Synes mange gange disse artikler mangler uddybende information, og denne var ikke en undtagelse.
I min bog er væksthomoner også at dope sig. Er man ikke blevet stor nok fra naturens siden, og begynder at tag væksthomoner for at ku være med hvor det er rigtig sjovt, så ser jeg det som uetisk og at snyde. Det meget simpelt. Ikke alle er bygget til sport.
Og hvis man så får en skade, så skal det ikke være tilladt at blive opereret eller modtage medikament behandling. Hvis man ikke kan spille uden skader, så er man ikke sat i verden for at spille bold.
Jeg forstår ikke dele af jeres argumenter.
Der er for mig at se INTET odiøst i at tage eller ordinere væksthormon.

Hvem ville ikke "snyde" sig til at hjælpe biologien (og sit barn) på vej, når muligheden for at skabe normalitet nu foreligger?

Briller er også et eksempel på, at man "snyder" sig til normalitet...
i tilfælde af at du er teenager og ikke vokser får du foretaget et par prøver hos en endokrinolog. jeg har kun selv været med et enkelt kontaktbarn på riget og få det gjort men ved det er det samme man altid gør.

de kigger primært efter 2 ting, en røngten der afslører om dine vækst zoner i knoglernes længderetning er lukkede (det gør de vilkårligt omkring puberteten for drenge og piger, man vokser typisk i bredden frem til midt tyverne).
så tager de en blodprøve der afslører om du er i underskud af vækst hormoner. ifht. knoglernes længderetning er det i sær vækst hormonet igf-1 man screener for. sekundært hgh,

begge dele skal være tilfældet, at der stadig er betydelig plads til vækst af knoglerne og at der er en eller anden mismatch på hormon niveau.

jeg tror umiddelbart at 8 ud af 10 kommer retur igen med beskeden om at det er kost og søvn der mangler fordi man kan se hormon niveauerne er fine og vækst zonerne giver anledning til at de kan vokse. de fleste under udvoksede teenagere har bare mere energi og aktivitet i deres liv end appetit og mad kan kompensere for :)

da jeg var derinde mente de direkte at kunne se at han/hun jeg var der med som var 17 kunne være blevet en 3-5cm højere men at det på nuværende tidspunkt var for sent at korrigere da vækst zonerne var for lukkede. samt at det i øvrigt i højere grad havde drejet sig om undervægt end hormon ubalance. nu var der tale om normalvægt så de ville gerne have forsøgt, hvis vækst zonerne var åbne nok. (rimelig imponerende hvis det står til troende).

er ovenstående omstændigheder ikke til stede og man gør det alligevel? så er det selvfølgelig doping og SINDSSYGT uansvarligt at voksne mennesker udfører det på børn / teenagere. det kan jeg virkelig ikke forestille mig foregår og lyder mere som plottet til en rocky film.

når det er sagt forstår jeg det godt hvis man i sær som ung mand overvejer det. der er stadig en masse stigmata omkring som mand i vores del af verden måske kun at være 165cm høj der ikke har noget med sport at gøre. som nævnt tidligere kan man godt være en fantastisk fodboldspiller med den højde.

nu dyrker jeg bodybuilding selv og udført korrekt er tunge løft med til at øge, ikke sænke, vækst hormon niveauerne i clean atleter. hvis man har en anden holdning end det er det fint nok men så er det ikke i konsensus med gældende forskning.
at det så er super risikofyldt for alle mennesker at udføre det ukorrekt og af samme årsag også frarådes til børn og unge, er noget andet. det er jeg i øvrigt på helt subjektivt bro-science niveau enig i :)

https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Moden gut. Ville gerne ha’ hørt mere end om hvordan det er at leve og bo i Lecce. Hvordan deres ultras er osv ;-)
"Maradona good; Pelé better; George Best."
Annonce