Snak

Mere indhold efter annoncen
Fodbold bliver analyseret på kryds og tværs; af trænere, assistenter, spillere, medier, fans etc. Man kan endda tage en fodboldfaglig uddannelse. Der er næppe nogen tvivl om, at elitesport har flyttet sig igennem de sidste mange år, og det handler ikke kun om måden man træner på og måden man afvikler kampen på. Det handler i høj grad også om analyser og forberedelser. Men det er fame ’tarveligt og billigt’ at gemme sig bag xG og analyser, når man ganske tydeligt kan se, at noget er under opsejling.

Her taler vi jo ikke om, at kun et par journalister har den kritiske pen fremme, men at en kæmpe majoritet af fodboldseere kan se, at den er gal. Nogle så det sidst i 1. halvleg, nogle i starten af 2, men det er jo helt crazy så tydeligt det var for de fleste.

Og så siger han, at kritikken rammer forbi og er faktuel forkert. Og at han er skuffet. Jeg synes det er fesent og virkelighedsfjernt.

Et godt råd herfra er, at Hjulmand skal gå ud og bekende kulør. At han er skuffet og vred over, at han ikke greb det anderledes an. Og så bør han komme med en undskyldning til det danske folk. Det lyder måske af meget, men hvis han indrømmer at han har taget fejl, har undervurderet og at han har forholdt sig for meget til Excel, så kan de måske få befolkningen med sig igen.

Betyder det så, at en landstræner skal føje befolkningen? Nej! Men alternativet er lige til. 90-95% af befolkningen tager vel ikke fejl, bare fordi de ikke ser kampen gennem et Excel-filter, så han får mange fodboldelskere imod sig, og han kommer til at trække pinen i langdrag, inden han enten går selv eller bliver fyret før kontraktudløb (som jo i øvrigt er blevet forlænget).

Før kampen lægger Hjulmand op til at de skal sænke skuldrene og give den fuld gas med angrebsfodbold. Vi kommer foran relativt tidligt, men kampen synes at blive spillet i gå-tempo (også en stor del af 1. halvleg). Han siger også, at han har gennemtænkt kampen på kryds og tværs og har modtræk til alle tænkelige situationer. Hvad hjælper det, når man udviser så stor apati? Senest kan man læse, at Kjær kan komme i spil mod England. Jamen… skulle det hjælpe noget at sætte tempoet ned? Han er kun marginalt hurtigere end Vestergaard. Hjulmand mener, at Bruun Larsen er knivskarp i én mod én dueller. Hvorfor bliver han så ikke skiftet ind, så vi kan prøve noget de andre danske spillere ikke kan?

Nå…. vi havde både spil og chancer til flere mål inden Slovenien scorede, men går helt i stå. Og det er både Hjulmands ansvar og problem. Skulle vi gå videre fra puljen med 7 point, så ændrer det ikke på oplevelsen fra Slovenien-kampen.

Jeg har simpelthen ikke fidus til den mand.
Er egentlig stor Hjulmand fan, men det er bekymrende, hvis Hjulmand holder fast i, at vi havde styr på kampen indtil 75 min. Det kunne min søn på 11 se, vi ikke havde, og det er jo faktuelt forkert, at Hjulmand siger, at de kun blev farlige på et hjørnespark og et par indkast…

Ville sådan ønske, at Hjulmand havde turdet at ændre kampens rytme - ikke blot ved at skifte ud, men måske have ændret til en 4-3-3. Det ville have rykket spillet længere frem og udfordret mere på kontra på fløjene. Det er self kontrafaktisk, men mens ideen med indlæg fra wingbacksne var ok i 1. Halvleg, var der vel reelt ikke er et indlæg i 2. Halvleg, da wingbacksne blev presset tilbage og nærmere spillede reel backs.

Mere mod og handlekraft Hjulmand! 💪
At han klynger sig til tal han præsenteres for af det analytiske team, får ham bare til at se arrogant og bedrevidende ud. Gå inde i live-artiklen her på Bold dk, og læs hvad folk skriver fra 2. halvleg går i gang, ind til målet. Der er rigtig mange der kunne se det ikke ville blive ved med at gå godt. Det var jo åbenlyst. Så kan det godt være, han kan finde tal der bekræfter det, men der kan helt sikkert også findes tal for det modsatte. Så det er åbenbart ikke kun Hjulmand der skal fyres, men hele det analytiske team.
Hejsa - Jeg har ikke laest alle kommentarerne - Der er mange kritikere jeg stiller mig enig med - Jeg vil gerne sige noget - jeg vil gerne have Hjulmand til at lykkes med sine ideer men jeg tror ikke et Dansk landshold kan det illustrere det han gerne vil se - vi har ikke i den her tid det form for talent som det kraeves for at lykkes med den type spil som Hjulmand gerne vil udstraale med sint mandskab.

Teknikken - 1st touchet/boldbehandlingen - det er simpelhen for lavt et niveau - spillere som ikke kan aflevere en praecis aflevering over 8 meter - jeg er af den skole at kan man ikke det fortjener man heller ikke andet end kritik. Det er i min verden ikke vaerdigt for professionelle fodbold spillere og jeg kan godt fortaelle at der er tidligere spillere i 50´erne der kan det bedre end de nuvaerende landsholds spillere kan - det er sku deprimerende at sku sige.

Hvor er skud finterne? hvor er leg med bolden? - krops finterne hvor de henne? - Rulle bolden under fodsaalen osv jeg kan blive ved - det er et trist udtryk at vaere vidne til som fodbold elsker - ingen som i absolut ingen fortjener at tjene penge paa at vaere fodbold spiller hvis man ikke kan finde ud af saadanne ting som jeg saetter sporgsmaalstegn til.

Det ser robot agtigt ud den maade spillerne agere paa - der er et daarligt flow i kampene - og ja det gaar for langtsomt og selv naar det gaar langtsomt kan spillerne ikke koncentrere sig om simple ting som praecise afleveringer - det frygteligt at se paa.

Jeg vil se hurtigt spil med tempo - direkte fodbold - tricks og kaerlighed til spillet - hvis jeg faar det er jeg naesten ligeglad med resultatet - naesten - Danmark mangler talent og det er der mange andre lande der osse gor - det er en hunds morgenmad.

Jeg elsker mit land - hepper altid paa Danmark men det er meget tydeligt mangel paa indsigt i forhold til spillet at man ikke bygger spillere op der kan lege med bolden - det har vi ikke set meget af laenge i fodbold verden - jeg savner Tomas Haessler - Laudrup Brodrene - Zinedine Zidane - Gamle Ronaldo - Del Piero - Baggio - Diverse Brazilianske legender der er mange.

Kom nu Danmark - Overfalds fodbold - Kick & Rush - saa kan alt ske ☻
Cheers
BoroDane

Bare i de seneste indlæg er Hjulmand også blevet stemplet som komplet vanvittig og Danmark spiller som Norge i 90´erne.


Du kan kalde det AC Horsens eller FC Midtjylland uden mand/mand færdigheder hvis du heller vil det. Det er fysik med fysik på, på bekostning af mere kreative spillere, offensive duelfærdigheder og mere fart.

Viktor Kristiansen bliver eksempelvis spillet, for at kunne slå indlæg vil vores gardere. Han bliver spillet i stedet for en af vores klart farligste offensive spillere i Mæhle, som godt nok er højrebenet, men kommer med en hel anden dynamik.

Aktuelt er det bare grimt fodbold vi spiller. Giv den til Eriksen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kan egentlig meget godt lide Hjulmand, men er han dygtig nok til at tage sig af landsholdet? Det tror jeg ikke.

Han siger alle de rigtige ting, men gør alt det forkerte.

Kampen i går er bare (endnu) en i rækken af halvdårlige kampe, hvor man falder helt sammen. Jeg var efter Hareide for at have for meget bundet op på at Christian Eriksen skulle finde noget genialt frem. Det samme lader Hjulmand til at ville.

Det er en skam, for det bedste spil vi har set fra landsholdet, i nyere tid, har været, når Eriksen ikke har spillet. Hvorfor? Fordi så er holdet tvunget til at spille på en anden måde end gennem midten, hvor han typisk er.

På klubplan bryder jeg mig ikke om Jonas Wind grundet fortiden i FCK, til gengæld ser jeg ham som den måske vigtigste spiller på landsholdet for angrebsspillet. Han er SÅ god til at holde på bolden og smide den videre til medspillere. Derudover skaber han meget rum for sine medspillere, netop fordi han kan holde på bolden.

Der er stadig to kampe tilbage ved slutrunden her og det ser da ikke kulsort ud, men chancerne er ikke store. Serbien spillede i store dele af kampen helt lige op med- og i dele af 2. halvleg, bedre end England. Dog uden at skabe chancer. Det blivet bestemt ingen walkover (hvis der overhovedet er det, ved en slutrunde).

I mine øjne er der lagt i ovnen til en større udrensning på holdet efter slutrunden her. Der er de åbenlyse Schmeichel, Kjær og Delaney, som nok har nået det de skulle med landsholdet og så håberjeg faktisk at Hjulmand også er fortid sammen med Christian Eriksen.

Vi skal have en træner ind, der rent faktisk formår at gøre det han/hun siger - i stedet for, som jeg indledte med, at sige alt det rigtige men gøre det forkerte. Få nu holdet til at spille og udtag spillere i form. Også selvom de måtte være nye i landsholdssammenhæng.
3. Det var en anomali og Danmark var i kontrol med kampen.

Tror ikke jeg har snakket eller skrevet med nogen som var overrasket over udligningen kom og det var fuldt fortjent, så tænker godt vi kan udelukke mulighed 3.


Der er jo også den mulighed at der er 2 hold på banen som gerne vil præge den.
Men nej DK er ikke i kontrol fra det 65-80 min. Og en noget rodet men dog lige 2 halveg resten af tiden.

Men hvis Hjulmands informationer er at hans spillere stadig leverer og har samme energinivaue indtil da, så kan det jo godt være korrekt.
Der er noget forkert i hans let arogante tone når han diskuterer med pressen som rammer ham når det går skævt!
AGF og kun AGF!! KSDH!!
Det er kun Hjulmand der ikke kan se at det var helt galt i 2 halvleg, men hvis han og resten af flokken er tilfredse, så siger det bare noget om ham som landstræner og hans gode gamle venner på holdet, vi var heldige med at få det eneste point vi får i denne EM turnering, så fortsæt med Hjulmand, så er vi fri for at sidde og ærgre til næste VM, med ham kvalificerer vi os alligevel ikke.
Der er jo også den mulighed at der er 2 hold på banen som gerne vil præge den.
Men nej DK er ikke i kontrol fra det 65-80 min. Og en noget rodet men dog lige 2 halveg resten af tiden.


Så burde han jo ikke have sagt
Jeg har kigget det hele igennem, og indtil minut 75 ved deres lange indkast, hvor de skifter to, hvor vi har to, der også står klar, er der ikke noget i sol, måne og stjerner, der viser, at de har fået overtaget.


For det kunne alle der så kampen jo med deres øjne se. Hvis alt skal igennem et analytisk filter før Hjulmand kan vurdere og agere, så forstår jeg da godt at han er så dårlig til at komme ændringer on the fly.
Eller så må der ændres i den måde han får informationer på. For fakta var udligningen stod skrevet i sol, måne og stjerner. Eneste der ikke havde det komme var åbenlyst Hjulmand og hans analytiske team.
Håbløs fodbold romantiker der efterhånden hellere vil se de lokale serie hold end CL.
Jow Hansen: Folk må selv om de ikke har klaphatten på, jeg fatter bare ikke man overhovedet gider at se landsholdet, når man kan finde på at svine dem til, efter en 1. halveg vi dominerer. Jeg er selv helt med på, at 2. halveg ikke var god, men det siger jo alt om debatten, at det kun er den der fokuseres på og ikke den gode 1. halveg, der viser der er noget at bygge videre på.

Folk er klar til at lynche Hjulmand ved de mindre fejl og hvis han siger noget de ikke er enige i. Jeg forstår simpelthen ikke den tilgang, det er godt nok en trist måde at følge landsholdet på. Så kan jeg alligevel bedre lige de klubfans, der forsvarer deres klub uanset hvad, selvom det også kan virke underligt.
Annonce