Snak

Mere indhold efter annoncen
Fornuftigt.
Tror ikke at han bliver mere end superligaspiller.
Ryger højst tilbage på bænken i Ajax og derefter retur til DK igen.
Sterhard

Hjulmand red på Hareide bølgen med Hareide opstilling indtil kvalifikationen til VM var overstået. Herefter skulle han opfinde noget selv, og det er helt tydeligt ikke lykkedes. Flere i startelleveren virkede trætte, dårlige indlæg og elendige boldberøringer. Vi spiller i den klart nemmeste gruppe, men har ikke vist , at vi er i en tilstand, som gør os til favoritter i gruppen

Vrøvl fra ende til anden. Intet mindre.

Hareide fejlede stort med sin 352 fordi han taktisk ikke var dygtig nok til at afstemme sine 3 CB’er. Succesen kom med 433

Hjulmand har skiftet mellem 343 og 433.

De to trænere har i øvrigt præcis samme pointgennemsnit - nordmanden flest uafgjorte - danskeren flest nederlag, men selvfølgelig betragteligt flere sejre.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Ingen kan frakende Daramy stor speed og et højt topniveau. Men på mig virker han umoden, fordi han ikke kan leve op til det kollektive ansvar, man skal vise på landsholdet. I Superligaen har vi jo også set, at dygtige forsvarsspillere helt kan tage pippet fra den unge mand, som det skete, da Daramy stod over for Tobias Mølgaard. Den taktiske begavelse virker heller ikke færdigudviklet.
Alt i alt fair nok at Hjulmand p.t. ikke ser Daramy som etableret landsholdsspiller.
Sikke en tråd der kommer ud af, at en spiller er siet fra.

Han er jo netop en maginalspiller på holdet og med på et ydermandat. Det overrasker mig ikke, at det er ham der skal blive hjemme denne gang. Særligt fordi det ikke skriger til himlen at han burde blive.

Det bliver spændende at se, om vi får vendt skuden i morgen 🤞
Hjertet er gult, humøret er blåt.
Om 4 år bliver han ikke siet fra, hvis han holder niveau og lægger lidt til år efter år.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Drengen er 20-21år. Lindstrøm dækker samme position, og er imo længere fremme i sin udvikling. Tror selv at Daramy bliver giftig. Tror ikke det bliver for Ajax. Måske i Tyskland hvis han ikke får for mange nederlag. Kunne også se ham slå igennem i PSV. Tror ikke hans kvaliteter ligger i det småspil som Ajax præsterer. Tror at man vælger dybden og mere rutine i Lindstrøm, som marginal spiller på kanten. Men det er jo kun trænerstaben der ved det. Men syg besked at sende en ung fyr ud af truppen med. Håber at han har fået en ok forklaring.
--------------------------- Håber på dansk succes i Europa
Hvis han skaber dårlig stemning så er det med at få lukket ham ned i gruppen. Specielt når han ikke er en starter.

Daramy syntes jeg er en dygtig og spændende spiller - når det fungere for ham. Han har bare ikke formen med sig.

Var han i form, kunne han gøre en forskel mod Slovenien - but it is not the case...

Jeg håber han kommer stærkt igen - når han shiner, så kan han sætte et par mand, det er det DK har brug for.

Men på den anden siden af sommeren er det ikke utænkelig at Daramys plads i truppen bliver udfordret af Jens Odgaard og Gustav isaksen.

God kamp på mandag :-) kom så DK
Altså hvor er det fuldstændig vanvittigt af Hjulmand, at sende en så ung gut hjem fra landsholdslejren. Det er virkeligt en træner under pres, der tager sådan en beslutning. Tænk sig at give skylden til en offensiv spiller der kom ind i 92. minut, for at skulle forsvare en håbløs kamp hjem, hvor vi ikke engang har bolden de sidste 15 min af kampen?! Dertil får Damsgaard en friløber til sidst, som han fuldstændig kaster i sandet, hvor Daramy ellers er løbet flot i dybden, som er hans spidskompetence, men får ikke bolden. Havde ellers godt set Daramy i en kamp, hvor har bolden mere, for han kan virkeligt udfordre. Men Hjulmand er taktisk helt væk, og laver nogle underlige udskiftninger, og fordi han selv har fejlet, skal han finde en at skyde skylden på, og så bliver det en af DK’s største kreative håb han helt umotiveret smider på porten. Til grin. Vi vil have Åge tilbage
Hvis man endelig skal være lidt kedsommelig og tage de saglige briller på, så er Daramy rigtig nok ikke stamspiller på holdet. Han er en joker man kan sætte ind - ikke hvis man er foran, Kasper H - men hvis man er bagud. Det må så være det KH regner med ikke sker i morgen ... i sin uendelige visdom som har vist at have et par huller eller to. For så må han nøjes med Lindstrøm og Damsgaard til at redde holdet. Hvis vi taber i morgen vil jeg ikke ønske jeg er i KHs sko. Så vil hans impulsive disposition kunne være egentlig årsag til nederlaget og så vil jeg mene man kan rejse diskussionen om han er den rette til jobbet.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Så Daramy blir kastet ind som centerforward.. og skal så bebrejdes for hans fem minutter defensive aktioner?

Og Daramy er ikke bare superligaspiller, uden ham intet mesterskab til Fck... og lad vær med at sige at han rendte ind i formkrise og at han er læst.. semifinalen 5-3 over FCN.. han scorede ingen af målene men de tre første mål var med ham som oplæggere.. og de to sidste var et frispark og straffe begået mod ham.

Og Kaspar Hjulmand du overtog et velfungerende landshold.

Det er det ikke længere med alle de venner du henter ind, formsvage og halvskadede spillere er bare ikke løsningen.

og tre stoppere mod nordirlands halve angriber.. Ja den var god.. Havde man så bare sat AC op på midtbanen.. men de hyggede sig bare der nede.

Og i angrebet 3 centrale angribere.. flot de hyggede sig også og gik i vejen for hinanden.. igen hvis wind i det mindste var gået lidt tilbage på en otter eller 10er position..

Og rovdrift på vores 2 wingback og 2 centrale midtbane.. Håber aldrig det makværk gentager sig.

Annonce