Snak

Mere indhold efter annoncen
Havde håbet på en venstrebenet venstreback + Isaksen fremfor ASO, der ikke har spillet. Men vi hænger nok på de gamle spillere, indtil efter EM.
Jens Stryger må og skal snart være fortid..
Folk skriger efter spillere fra deres egne klubber eller spillere som de ikke har set endnu. Men hvis man udelukkende skulle udtage “nye” formspillere på et relativt lavt niveau, ville det jo være et nyt hold ved hver landsholdsudtagelse, og det fordrer ikke ligefrem relationelle dynamikker eller sammenhold.
gunner since 94’
Jeg kan snart ikke se på at vi skal have fire h. backs og ingen v. backs med.
Jeg kan komme i tanke om to højrebenet v. backs hvor de faktisk kan gøre en forskel på deres respektive hold- nemlig Spina i Roma og Cancelo før VM.
Hvis han absolut skal bruge Mæhle, af årsager kun Gud og Hjulmand kender til, så sæt ham dog på sin naturlige plads på h. backen. Vi bliver simpelhen så låste i vores spil med en højrebenet v. back, der ovenikøbet har kostet os unaturligt mange boldtab siden EM.
Jeg tvivler at niveauet fra fx VK, valentin, Frese eller Robert Skov er så meget dårligere end hvad vi har set fra Stryger og Mæhle post EM.
Men jaja in Hjulmand we trust, eller noget.
Er overhovedet ikke fortaler for Yussuf, men ret skal være ret, hvis han kan gøre det samme som i pokalfinalen i lørdags, da han vendte det hele ved indskiftningen, så er det vel ok han er med
Hvad Braithwaite laver på holdet ved jeg ikke
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kunne jo være man gerne ville beholde hjulmand, men at Ajax stod klar med en bedre og mere økonomisk kontrakt… så var det enten at match den eller lade ham smutte
Hvad Braithwaite laver på holdet ved jeg ikke


Er han ikke den dansker, som har lavet flest sæsonmål i en top 5 liga?
Trist at de unge talenter ikke får chancen.
At Stryger igen er med, er også for mig en gåde. Er så ufattelig passiv i sit spil. Og den der med, Hjulmand, at VK (som er ung, frisk, medlevende og angrebsivrig) ikke har spillet siden 8. maj…hvor længe var det, at Stryger ikke havde spillet klubbold, da han tidligere blev udtaget - det var næsten et år. Gamle venner, ja😵‍💫
Der må vel også være forskel på kultur/relationer og ikke at turde prøve noget nyt. Bevares, morten olsens skygge hænger nok over de fleste af os, men der er jo stadig spillere med masser af erfaring at give ud af uden at man behøver udtage dem alle sammen.

Vi har efterhånden en del der snart skal udskiftes pga alder, så hvis man ikke prøver nye kræfter af mod f*cking nordirland og slovenien, hvornår gør man det så??
Danmark - Pøwl - FCK - Partizan Beograd
Annonce