Snak

Mere indhold efter annoncen

Hoff Thorup afkræfter møde med CV

tirs 17. jun 23:47

Den tidligere FC Nordsjælland og Norwich-cheftræner Johannes Hoff Thorup afkræfter, at han tirsdag har været til et møde med AGF's fodbolddirektør Carsten V. Jensen.



Læs hele nyheden her
Håber snart der sker noget, er trods alt kun 1 måned til start.
Personligt er jeg fint tilfreds med ingen Hoff Thorup, da jeg ikke helt ser hvad det er han har bevist. Så hellere en af de 2 Nørgaard, men de er nok ude.

Har på fornemmelse AGF fans ikke helt bliver tilfredse ligegyldigt hvem. Medmindre CV for alvor trækker en kanin op af hatten.
The ancient Greeks were the first ones to say an unexamined life is not worth living. They don't tell you of course what we found out, an examined life not that fascinating either.
Det kan ende galt for AGF i den kommende sæson.

Der er bare ikke noget sexet over en midlertidig bane, gammel trup og svag økonomi.
CV er overvurderet
Jacob Nielsen må i arbejdstøjet igen
Der er bare ikke noget sexet over en midlertidig bane, gammel trup og svag økonomi.


Haha is på, økonomien er vidst ikke svag, bare fordi man skal spille på et nyt stadion.

Vejlby er da rimelig cool, og at du ikke kan lide, at der er 4 ældre spillere i en startopstilling, kan vi nok ikke gøre så meget ved.
Haha is på, økonomien er vidst ikke svag, bare fordi man skal spille på et nyt stadion.


Det er rigtig nok forkert, at AGF har en svag økonomi. Inden stadionbyggeriet, havde JN fået bygget en af dansk fodbolds stærkest funderede økonomier bygget op, hvor sponsorindtægter fra især det lokale erhvervsliv i perioder har været på det højeste niveau i hele Superligaen. Det fundament eksisterer jo stadig, om end stadionbyggeriet ender med at være en meget større sten i skoen på økonomien.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan potentielt ende galt ja. I modsætning til sidste sæson vil der blive en større jævnbyrdighed i bunden. OB kommer ind med en helt anden ydmyghed og tørst efter at knokle sig til overlevelse end AaB gjorde for et år siden. Sønderjyske og Vejle kom stærkt ud af foråret. Fredericia kan falde igennem som B 93, Helsingør, Vendsyssel eller Hvidovre, men de kan også gøre som Hobro, FC Vestsjælland eller Aarhus Fremad og sikre en overraskende overlevelse. Der er ingen grund til at tro at de øvrige otte hold er blevet svagere bortset fra AGF. Jeg tror det bliver meget tættere i bunden i år. Det håber jeg at man respekterer.
Gudskelov for det.
Jeg krydser alt for Kent Nielsen.
Aarhusianer og glødende AGF-fan siden fødslen.
Hvis flere uafhængigt har set dem sammen på Aarhus Ø, så er der da mulighed for at det bliver ham.

Jeg kunne bare godt tænke mig, at der snart skete noget.

Og ja, jeg er desværre enig i betragtningen om, at AGF potentielt går en svær sæson i møde.
Det bundniveau vi så i de sidste syv kampe var skræmmende. Så kan det godt være, at en slidt relation til Rösler var medvirkende.

Man må håbe på en frisk start, men at drømme om medaljer i den kommende sæson virker utopisk.
AGF spillede ikke god fodbold, nej. Men synes faktisk aldrig de faldt igennem. Mod dårligere modstand havde de fået point det er jeg ikke i tvivl om
Abcd1234
OB + Zorninger og ydmyghed
Det kan du ikke mene hænger sammen
Annonce