Nej selvfølgelig tager de ikke mickey mouse cup specielt seriøst....jenner og de andre fcn fans har dog allerede talt fenerbache godt op hvis det mu skulle gå galt..de skulle være en anelse bedre end Gala på alle punkter 🤣 tabte kun de indbyrdes opgør 2x3-0 sidste år. Godt de kun stiller op med halvdelen af deres stækeste start 11 idag
Fenerbache er den bedste modstander FCN har mødt i flere år (om end der i træningskampe har været enkelte hold på niveau). Min opfattelse er, at Fenerbache lige skulle være en anelse bedre end Galatasaray og også være bedre taktisk samt desuden have en mere teknisk spillestil. Hjemmebanen er vist lige et nøk mere kaotisk end Galatasaray. Sidst Fenerbache tabte en kamp var en træningskamp 12. juli mod Røde Stjerne og siden da, har man bl.a. vundet over Twente med 5-1 i Tyrkiet.
Fenerbahce her oprustet massivt i 2023 og købt spillere ind for noget, der minder om en halv milliard kroner. I det regnestykke indgår de gratis Edin Dzeko og Dusan Tadic endda ikke, ligesom Rangers’ Ryan Kent heller ikke gør det. Manchester Uniteds Fred og Sebastian Szymanski fra Feyenoord gør det til gengæld, og de to har været med til at spille Fenerbahce helt til tops i Super Lig med maksimumpoint efter fire spillerunder (dog mod mellemklasse modstandere). I alle turneringer denne sæson har Fenerbahce 10 sejre i 10 forsøg og en målscore på 29-5
Trupværdien af holdet er 239 mio. euro mod 268 for hele den danske Superliga og 37,3 mio. for FCN svarende til 15% af Fenerbache. Samtidig en langt mere erfaren trup med en gennemsnitsalder på 27,1.
Selvfølgelig ser jeg Fenerbache som kæmpe favoritter (hvilket odds-sættere da også er enige i). Der er kun to spillere i FCN´s trup der har prøvet at stå på en scene som den i aften.
Fenerbaches opstilling hjælper selvfølgelig på det. Derudover er jeg nok den mest pessimistiske FCN-fan i dag. Jeg tror stadig ikke på det. FCN´s chance ser jeg ligge i, at Fenerbache ikke tager FCN seriøst og ikke er tilstrækkeligt forberedt. Derudover, at FCN rammer topniveau. Hvis de ting sker, kan jeg da godt se FCN vinde kampen. Jeg tror bare ikke at alle de ting sker på samme tid.
Så må jeg tilføje, at jeg er fuld af respekt for FCK´s europæiske resultater. Jeg tror bare ikke at FCN uden nogen international erfaring kan gøre det lige så godt.