Snak

Mere indhold efter annoncen
Det eneste han skal frygte er , hvis han spiller med løse fodled og brækker fødderne...

Hehe
Det er jo forhelvede ikke et mediestunt


Prøv engang at læse mandens udtalelser i interviewet.


Jeg har læst, at Qatar har dødsstraf for homoseksualitet.


1) Der er lille sandsynlighed for, at han kommer afsted
2) Er der nogle, der har truet ham på livet i tilfælde af deltagelse?
3) Der er INGEN risiko for, at han bliver slået ihjel af de qatariske myndigheder, fordi han er homoseksuel.
4) Mon ikke FIFA slår hårdt ned på homofobi under VM? Han behøver slet ikke at være så bange.

Det er SUPER fint, at han går opmærksom på homofobi i fodbold samt autoritære regimer, hvor VM skal afholdes. Men han griber det helt forkert an.

Hvis man læser interviewet, kan man læse, hvor lidt han har sat sig ind i sagen - og hvor meget, han skal gøre sig til offer - i en tænkt situation.

Jeg er meget imod homofobi, men de relevante personer hjælper ikke deres sag særlig meget. Hvorfor altid gør opmærsom på sig selv på den måde - og ikke tale om sagen mere generelt?
Der er så mange andre ting man kunne have gjort hvis man ville straffe Qatar.


Det er ikke primært Qatar man skal søge at straffe ved en boykot - det er FIFA og alle dem der har ønsket (læs: lukreret på) at få slutrunden til Qatar. Det er et klart signal om at man ikke accepterer korruption som ledestjerne for fodbolden.

Jeg ved ikke om jeg rent faktisk ender med at boykotte slutrunden - men jeg burde gøre det. Jeg bebrejder ikke Qatar at de gerne vil holde VM - men jeg kan ikke holde ud, at vi allesammen accepterer, at en slutrunden den kan man bare købe og grine hele verden lige op i ansigtet.

Vi kan finde tusinde andre grunde til at boykotte Qatar - herunder deres syn på homoseksuelle.
Ship it! https://spiludbydere.dk - https://krydsord.dk
Ah lad nu være, der er ingen tvivl om at Qatar indsætter hæren til at gå rundt med en homo-detektor i lufthavnen så alle kan samles sammen og nakkeskydes på stadion inden VM sættes igang.. Dette selvfølgeligt i overensstemmelse med bundkorrupte og diktatorisk FIFA der vil påtvinge alle kvinder at gå med falsk skæg til kampene som et knæfald for islam, de der ikke skulle have forstået beskeden sendes til stening ved dertil opstillede stenstøtter udenfor stadion lige ved indgangspartiet.

Derudover forstår jeg ikke hvorfor der er så mange der går op i om han udtages eller spiller, det kunne jo være han blot havde lyst til at støtte sit landshold som privatperson.
Det kan "fans" af PSG og City måske lige tygge på, hvad det er for nogle regimer, de støtter.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
jeg tænker mere folk skal prøve være mindre homofobiske og mindre primitve i 2 uger
Nazi-Islamisterne i Qatar kommer selvfølgelig ikke til at gøre andet end at opføre sig ordentlig uden slutrunden. Hitler slo jo heller ikke jøder og sigøjnere ihjel under Olympiaden i 36. Når VM er over, går de tilbage til halshugninger, forfølger ikke-muslimer og slår slaver ihjel igen.
Ja, det er ret usandsynligt at Qatar skulle udoeve doedsstraffen under VM-slutrunden, fordi de netop har hele verdens bevaagenhed paa det tidspunkt.
Men hvis jeg var homoseksuel saa ville jeg godt nok heller ikke tage deres ord for gode vare, og tage til et land hvor der staar i loven at jeg skal have doedsstraf. Ogsaa selv om risikoen er lille under VM.
Ud over alle de andre kraenkelser og doedsfald dette VM har staaet for, saa kan det lige passe at det ogsaa har faaet flere homoseksuelle spillere til at blive i skabet for ikke at risikere noget. Det er virkelig soergeligt.
...med andre ord, hvis nogle i 2021 synes det er specielt, at en homo springer ud i fodnold - så er homoerne og resten af LGBTQ´med til at fodre dette.


Homoerne. Wow siger du også neger og spasser?
Kilgaron det er en forkortelse af homoseksuel din sinke. Kravl ud af din egen tarm
Annonce