FC Midtjyllands Mads Døhr Thychosen træner for tiden med hos AC Horsens, hvor parterne skal finde ud af, om den unge offensivspiller skal lejes til Bo Henriksens mandskab. Det skriver Vejle Amts Folkeblad.
" Jeg har siddet på bænken i et år i FC Midtjylland, så da AC Horsens bød sig til, var det en oplagt mulighed for at få spilletid. Jeg har talt med Jonas Gemmer, og han har kun positive ting at sige om træningen og klubben, siger Mads Døhr Thychosen til avisen."
Sic parvis Magna :
Storhed begynder i det små ———-Slava Ukraini
Gustav09 med flere: Hvad dælen tuder I over ? Jeg føler at være i min gode ret til at kommentere en tidligere VB-spillers planer - en spiller, som hører til Vejles mest estimerede og berømte fodbold-familie. Det var et tab, at han overhovedet rejste fra VB for godt et års tid siden, og jeg ville have kommenteret på det uanset, hvilken klub han var på vej til for nuværende. Og jeg kan slet ikke se, at der skulle være nogen fremtid for ham i ACH henset til den der herskende "spillestil". Han kan i hvert fald ikke bruge det i ACH, som han er opdraget til fra barnsben i VB. Det er det fuldkomne mis-match !
Selvfølgelig har ud da ret til at udtale dig - det manglede da bare...
Men jeg er nu ikke enig med dig i dit første indlæg. Et tankeeksperiment: Hvis han nu om 1 års tid gerne vil tilbage til Vejle - ville i så ikke hellere have en spiller der dog havde spillet noget fodbold i Superligaen frem for en spiller der har siddet på bænken i det meste af 2 år?