Snak

Mere indhold efter annoncen
Det må godt nok være irriterende for Neestrup at skulle have fokus på sådan nogle tåbeligheder, her et par dage inden et ekstremt afgørende mesterskabsspil, hvor man er 4 point efter FCM. Ikke nok med at han skal bruge tid på at finde gamle videoklip af hvor FCM tager deres indkast, så skal han gudhjælpemig også bruge tid på at forholde sig til en spillers vanvidskørsel og eventuelle fængselsstraffe.

Dumt og utilgiveligt af Huescas - og så er det lidt påfaldende at man nu igen har en af de her uheldige episoder. Det kan være jeg husker forkert, men i 00´erne og under Ståle fx synes jeg at FCK var notorisk kendt for en imponerende ro på de indre linjer, og meget få uheldige episoder i medierne. Det kan man ikke ligefrem sige er tilfældet længere.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Hvis det er 111 km/t i en 50 km zone tog de vel også hans bil?
Det har man så heller ikke set endnu?
det er jeg med på. Det er dog blevet en mulighed.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez. Top 6 26/27: FCN, FCK, FCM, Brøndby, Viborg og Randers. Nedrykkere: Horsens og Sønderjyske.
En af mine tidligere kollegaer blev nappet præcis samme sted. Han blev målt til 107 og røg 20 dage i brummen (ingen tidligere ulovligheder) - ergo værende tidligere kollega. Vedkommende blev fyret fordi han ikke kunne varetage arbejdet. Med mon ikke det er anderledes, når man er en offentlig personlighed.
Dommerne plejer jo at dømme FCK meget mildt. Det sker nok også i denne sag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er ofte kontrol der fordi det med tre brede spor godt kan invitere til en højere fart. 111 km/t er helt uden for skiven, men jeg ville da undre mig hvis han fik ubetinget fængsel.


Jeg kender ikke helt til de præcise domme for vanvidskørsel men jfr. link, så er det rimelig standard strafpåstand:

https://vidensbasen.anklagemyndigheden.dk/h/6dfa19d8-18cc-47d6-b4c4-3bd07bc15ec0/VB/c7542143-8a06-4886-a97d-8d5f3c751258

Retten kan så vælge at gøre straffen betinget men hvad der skal til før det sker, aner jeg heller ikke
Tvivler på han ender med ubetinget fængsel. Dog er det der ikke bare dumt. Der er ingen undskyldning for at køre så hurtigt der.
Hvis FCK har kodeks mod fodlænke kan man altid udleje til FCM :)
|🤿& 💰 ødelægger sporten - FAIR PLAY & 50+1frem for alt| |Sympati for OB, Liverpool, Bayern samt San Diego FC og bestemt ikke for hverken AGF, BIF eller MANU|
Naturligvis en uacceptabel adfærd af Huescas og han skal selvfølgelig straffes for sin ugerning. Det er dog næppe noget der som sådan får betydning for FCK i dette her mesterskabsspil som nogen tror(håber).
Dertil må man sige at det trods alt ikke er så længe siden at man havde en spiller rendende som havde gjorde noget lidt værre, og det gik vist meget fint alligevel.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Dumt og heldigvis skete der intet!! Også betaler man prisen efter også det videre.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Annonce