Snak

Mere indhold efter annoncen

Hvidovre må undvære U21-keeper: DBU har sagt nej

man 6. okt 19:24

Hvidovre IF's træner, Martin Retov, fortæller til Viaplay, at han er ærgerlig over, at hverken Hvidovre eller Lyngby kan gøre brug af spillere i mandagens kamp, der er udtaget til U21-landsholdet.



Læs hele nyheden her
Det er da helt ok så længe det vil udbetaler deres løn. I denne her måned. Eller selvfølgelig bare acceptere at kampen bliver flyttet.
Det er et eller andet sted grotesk. Mon ikke spillernes udvikling har bedst af en topkamp i 1.div end at sidde på hotel i herning.
Det mest groteske er, at klubberne selv har sagt ja til at spille mandag velvidende, at det var en landskampstermin med chance/ risiko for at skulle afgive spillere.
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Jeg forstår heller ikke at klubberne ikke har spurgt om at få kampen flyttet. For Lyngbys vedkommende var det i hvert fald tydeligt, at vi manglede Mortensen og Storm i forsvaret i aftenens kamp. En anden gang må klubberne være mere vågne.
Men helt ærligt. De skal spille på fredag først. I vejle. De skal fra sjælland til jylland. For helvede ikke til og fra kazakhstan osv.
Selv hvis man ikke kunne flytte den, så kunne de jo sagtens have spillet en halvleg i dag, og så spillet på fredag. Vil da mene de står langt skarpere på fredag enda hvis de har en halvleg i benene i en fed lokalkamp i toppen af 1. div. Ville være fint med mere fleksible regler
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Annonce