Snak

Mere indhold efter annoncen

Idømt fængselsstraf efter derby: Straffen er langt over målet

ons 27. mar 2024

En 27-årig mand fik en forhøjet fængselsstraf på et år og tre måneder som følge af vold mod politiet efter et derby i november. Straffen er langt over målet, siger hans forsvarsadvokat til Ekstra Bladet.



Læs hele nyheden her
straffen er da om noget, for lille. smid 4 år mere på tak.
Skønt han ikke er en del af fodboldmiljøet så længe👍
If you know, you know.
Forsvarsadvokaten er langt under lavmålet.. Straffen burde have været langt hårdere. Vold mod tjenestemand i funktion er vold mod samfundet og dermed vold mod os alle. Det kan og skal ikke toleres.
Det lyder enddog meget billigt sluppet for at sparke en politimand i hovedet og kaste flere flasker mod politiet. Den slags skal da give hårde straffe.
Enig. Væk med det scum, langt hårdere straffe til sådanne tåber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
1 år og 3 mdr for at sparke en betjent i hovedet og kaste flasker efter betjente, endda i et forhøjet straffeområde er for meget?!
Håber han får mere oven i hvis han anker...
FC København <3
Straffen er ikke for stor.
Og helt ærligt, hvad sker der i hovedet på en person når han sidder på en bodega, ser nogle medfans komme løbende med politiet i hælene og så vælger at gå ud og sparke en betjent i hovedet og kaste med flasker
Så har man da virkelig tabt sutten…
Håber FCK giver ham karentæne på livstid hvis de har den mulighed
Hvor er Jakobsen i denne tråd? Der altid er i Brøndby tråde og kalder deres fans for hooligans og voldsparate.
Tænker også at den straf er mild, når der er dobbelt straf zone.
Straffen er vel reelt i den milde ende med tanke på hvad manden har begået. Men det er selvfølgelig et forsvarsadvokats arbejde at tale sin klients sag, uanset hvor ringe en sag klienten har.
Vildt man kan få formildende omstændigheder fordi man ser sine voldskammerater blive anholdt, og derfor vælger den rationelle løsning med at begå vold mod politiet.

Suk....
Annonce