Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes også det er totalt latterligt at man lader en “eks”-misbruger være moralens forsmåede vogter på Viaplays fagforladte sensations program.

Jeg synes også det er latterligt at man kan blive “ekspert”, når det eneste man har vundet i sin karriere er en tur bag tremmer i Thailand, da han blev bustet i sit kokain misbrug.

Jeg synes også det er latterligt at han pissede en lovende karriere væk, ved ikke at have psyken til topfodbold og træffe så mange dårlige valg og måtte stoppe karrieren da han fik sin udelukkelse pga hans misbrug.

Og sådan kan vi jo alle have en masse billige holdninger til hvad der er latterligt ved den anden part.

Hans argumentation er så vag og drager slet ikke den større kontekst ind i det. Jeg ved godt det ikke er viaplays intention at lave fodbold faglige programmer, men selv med det for øje er hans niveau simpelthen for lavt til en berettigelse på tv.

Jeg tror et format i form af en podcast ville være passende. Den kunne hedde noget i retningen af inside by Ilsø.
Kunne godt tænke mig at se FCK fans reaktion hvis det hele var med omvendt fortegn.
Vejle BK siden 1984
Lidt skræmmende at de her mediepersonligheder har så lidt indsigt i medieforhold.

Når man bruger medierne og ovenikøbet som i FCNs tilfælde tjener gode penge på det, må man bare kunne tage lidt mere.

Det var sandt under Diana, som det kostede så skrækkeligt, og det er sandt nu.

FCN har slået sig op som tv-stjerner og må nu tage skade for hjemgæld og så skal man høre folk uden mediemæssigt indsigt lukke den slags ud.

Om det er stupidt eller udtryk for jantelovs skolegård skal være usagt. Jeg vælger at tro at de ikke ved bedre.

Niveauet herhjemme ...
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Selvfølgelig skal der være plads til lidt Kant og lir begge veje rundt. Jeg syntes bare det tog lidt overhånd med den måde det gjorde det på når man tager størrelsesforholdet I betragtning. Nu fremmer overdrivelse selvfølgelig, men det svarer lidt til at Manchester City går amok på deres twitter profiler efter at have gokket FCK med 5-0 tilbage i oktober. Det Ville jeg også have sagt at være unødvendig. Sådan er vi så forskellige.
Og ja, CL, hvis FCK havde smidt det, skulle du bare have set skadefryden. Bortset fra en ting. En detalje. En lille en - ingen, som i ingen overhovedet ville have forsvaret os. Ikke som nu hvor de der folk stormer frem og vælger det lette standpunkt som altid, hvor flertallet er. Der findes et ord for det.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Paul Allen

Jeg lever fint med det. Jeg er bare overrasket ift. denne fejring er nede på niveau med alle os andre. Det er naturligvis helt fair, hvis det er, hvad spillerne føler for. Der er bare ikke meget europæisk storklub mentalitet eller positiv arrogance over det.
Har dette mere klasse, Dario?

You feel like Steve McQueen
When you´re driving in your car
And you think you look like James Bond
When you´re smoking your cigar
It´s so bizarre, you think you are
A new kind of James Dean
But the only thing I´ve ever seen of you
Was a commercial spot on the screen
“Der var andre der trak mer' end jeg”
men det svarer lidt til at Manchester City går amok på deres twitter profiler efter at have gokket FCK med 5-0 tilbage i oktober. Det Ville jeg også have sagt at være unødvendig.


Nej, det svarer det overhovedet ikke til. Hvis FCK spillere havde været ude at udtale "Vi regner helt sikkert med at City snubler" og "Selvfølgelig er vi favoritter, vi er det bedste hold" før kampen, kunne vi begynde at sammenligne det.
Sådan er det når ungdomsklubber løber hornene af sig , det gamle KB eller B1903, eller min egen Ikonklub fra 1889 der er man vant til op og nedture over 25- 50 år, og lader ikke et par succes år eller år i 2 div slå sig ud. Men både FCN og FCK er jo helt unge så lidt spræl har de da lov at vise.💚🦉🤍
Det Darios Joint skriver udstiller det grundlæggende problem.

Når FCK har problemer og ikke vinder kampe er det helt okay at andre fans fryder sig og sviner FCK til.

Når FCK så vinder og stadigvæk skal høre på mærkværdige ting og man så giver igen, så er det ikke okay.

Igen: Bare fordi man er de største og de bedste betyder det ikke, at man skal lade alle ting ligge.
Dobbeltmoralen og mindreværdet bliver udstillet i aller højeste grad disse her dage. Det er helt vildt at man ikke selv kan se det. Nej du: FCK er bare den store stygge løve. Vor Herre Bevares mand!
https://facebook.com/enchancetillasse/
Annonce